TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Renowacja DIY – drugie życie dla starych i zniszczonych mebli


 

Jak odnowić stare meble? To pytanie pojawia się w głowach i na forach pasjonatów drewna i domorosłych majsterkowiczów. Zdarza się również, że potrzeba przywrócenia piękna podniszczonym i starym meblom tworzy się podczas podstawowego remontu mieszkania czy prac na ogrodzie. W tym artykule odpowiemy, jak powinno przebiegać odnawianie starych mebli.

 

Restauracja starych mebli DIY

By przygotować się odpowiednio do pracy należy dokładnie sprawdzić stan w jakim znajdują się nasze meble. Być może ich naprawa będzie wymagać konsultacji fachowca lub szerszych i dokładniejszych napraw. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko, zwykle stare meble tracą swój pierwotny blask, jednak wciąż zachowują swoją pierwotną użyteczność. Malowane stare meble to najczęstsze przypadki wymagające renowacji, a odpadająca i łuszcząca się farba są tego świetnymi oznakami. Pomysły na odnawianie starych mebli nie są szczególnie kreatywne, ponieważ stare i sprawdzone sposoby sprawdzają się w tym przypadku najlepiej.

 

Odnawianie starych mebli

Przygotuj stanowisko pracy, zwróć szczególną uwagę na ochronę podłogi przed wszelkimi zachlapaniami i zabrudzeniami, które może być ciężko później usunąć. Możesz wyposażyć się w specjalną maseczkę, która ochroni cię przed pyłkami, kurzem i drobinkami drewna, które będą ulatniały się podczas pracy. Zacznij od zdemontowania wszystkich „ruchomych” i zwyczajnie tych możliwych do odczepienia części mebla, takich jak np. półki, gałki czy tapicerkę (o odnawianiu krzeseł przeczytasz tutaj).

Odnawianie mebli lakierowanych i malowanych powinno rozpocząć się dokładnym oczyszczeniem ze starej powłoki. Starcie i pozbycie się łuszczącej się farby, aż do stanu wyszlifowanego, surowego drewna pozwoli nam uniknąć „przykrych niespodzianek”. Mogą one być związane z dziwnym zachowaniem drewna i niedokładnym przyjmowaniem się nakładanych przez nas preparatów. Takie kroki pozwolą na odnawianie mebli na wysoki połysk lub inny typ wykończenia, który przypadnie nam do gustu, po zastosowaniu kolejno odpowiednich środków.

 

Odrestaurowanie mebli

Odnawianie drewnianych mebli może wiązać się z wyborem wyrobów, dzięki którym uzyskamy różne efekty. Więc jeśli zastanawiasz się, jak je malować, po wcześniejszym oczyszczeniu elementów warto zastosować Szybkoschnący Lakier do Wnętrz Altax, który pozwoli zachować ci naturalny kolor drewna. Lakier nie tylko świetnie odnowi ten mebel, ale również zabezpieczy go przed zarysowaniami i zadrapaniami. Kolejnym dobrym wyborem może okazać się Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz, która podkreśli naturalny rysunek drewna, ale również nada mu satysfakcjonujący cię kolor. Możesz również zastosować Olej do drewna Altax, ale należy pamiętać, że drewno musi być surowe i najlepiej by był on stosowany do twardych gatunków drzew.

Natomiast jeśli nie zdecydowałeś się na wcześniejsze oczyszczenie powierzchni krzesła i chciałbyś tylko zakryć jego ubytki, wtedy malowanie krzesła drewnianego może się odbyć z użyciem Farby do drewna, MDF i laminatów Altax.

Stare meble po renowacji, upiększą Twój dom i posłużą ci przez kolejne lata. Warto pochwalić się efektami swojej pracy wśród znajomych i zachęcić ich do wtłaczania nowego ducha w przedmioty, o których zwykle zapominamy.

Udostępnij