TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Postarzanie drewna – patynowanie, przecieranie, szczotkowanie drewna


 

Od kilku lat obserwujemy wzrost popularności stylu vintage. Do łask wracają stare ubrania, samochody i przedmioty. Postarzanie drewna jest zabiegiem, dzięki któremu meble idealnie wpisują się w ten trend.

Jak postarzyć drewno?

Aby rozpocząć pracę, musisz najpierw określić wymarzony projekt. Istnieją różne metody postarzania drewna – za chwilę postaramy się je przybliżyć. Ważne, by przyjrzeć się im i określić jakiego efektu oczekujesz. Po zdecydowaniu się na konkretną metodę przygotuj miejsce do pracy. Niech będzie dobrze wentylowane. Jest to istotne, ponieważ powstanie dużo pyłu oraz będziesz narażony na intensywne zapachy. Potrzebne będą rękawice, okulary zabezpieczające oraz maska. Obowiązkowym i pierwszym etapem prac jest wyczyszczenie powierzchni, czyli pozbycie się warstwy np. starego lakieru. Zrobisz to za pomocą papieru ściernego. Następnie dokładnie odkurz mebel.

Istnieją różne techniki postarzania drewna. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Szczotkowanie drewna za pomocą drucianej szczotki pozwala na lepsze zarysowanie słojów oraz nadanie meblowi wyraźnej faktury. Pocierając szczotką po powierzchni, tworzą się nieregularne wyżłobienia. Najlepszy efekt można uzyskać na drewnie sosnowym i świerkowym.
  • Patynowanie drewna to metoda polegająca malowaniu czystej i suchej powierzchni ciemną farbą do drewna. Należy ją zaaplikować na wszystkie wystające elementy, ranty, krawędzie i zdobienia. Następnie cały mebel maluje się jasną farbą, suszy powierzchnię, a w kolejnym kroku szlifuje powierzchnię papierem ściernym o gradacji 150-220 w miejscach, gdzie wcześniej nałożono ciemną farbę. W ten sposób możliwe jest uzyskanie efektu postarzałego drewna.
  • Przecieranie drewna nie wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego jest przyjazną metodą dla początkujących. Potrzebny jest tylko gruboziarnisty papier ścierny, który należy mocno przyciskać do mebla. W ten sposób możliwe jest odsłonięcie surowego drewna i stworzenie niejednolitej powierzchni.

Czym postarzyć drewno?

Wybór potrzebnych narzędzi zależy oczywiście od obranej metody pracy. Jeśli chcesz wykonać kilka projektów i możesz zainwestować w ten proces jakieś środki pieniężne, kup pomocne elektronarzędzia. Na początek na pewno przyda Ci się szlifierka do drewna. Efekt starego drewna można uzyskać, nie posiadając specjalistycznego sprzętu. Wystarczą podstawowe narzędzia: dłuta, młotek, rysiki, heble, druciana szczotka oraz papier ścierny. Do pomalowania drewna przydadzą się oczywiście fary, lakiery, pędzle i wałki.

Postarzane meble drewniane są atrakcyjne dla oka. Mają swój niepowtarzalny urok, a niektórzy mówią nawet, że duszę. Idealnie pasują do stylu, vintage, retro i rustykalnego. Jeśli nie stać Cię na kupowanie takich mebli możesz przygotować je samodzielnie. Malowanie starego drewna nie jest trudne, a zapewniam, że przynosi mnóstwo satysfakcji z wykonanej pracy i pozwala się zrelaksować.

Udostępnij