TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Malowanie i zabezpieczanie wiaty drewnianej – Porady eksperta


 

Posiadacze zielonej przestrzeni wokół domu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ogród to nie tylko źródło uciechy i relaksu, ale także obowiązek, wymagający systematycznej pracy. Co sezon jest w ogrodzie coś do zrobienia – nie jest to tylko pielęgnacja roślin, ale również wszelkie prace renowacyjne, takie jak malowanie metalowego płotu, odświeżenie domku dla dzieci czy renowacja drewnianej wiaty. Z pewnością jedne czynności są bardziej wymagające od innych. Warto pamiętać, że zwłaszcza drewniane elementy na zewnątrz potrzebują dobrego zabezpieczenia, bo drewno – choć piękne – jest bardzo łatwo niszczącym się materiałem budowlanym. Obojętnie, czy naszym zadaniem jest malowanie wiaty drewnianej czy innego elementu wykonanego z drewna, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami zabezpieczania tego typu konstrukcji.


Impregnację drewnianych elementów użytkowo-dekoracyjnych należy rozpocząć od weryfikacji, czy drewno było uprzednio zabezpieczone przed biokorozją. Niekiedy zdarza się, że zakupiona przez nas wiata drewniana na drewno, deski czy legary pod taras, zostaną ciśnieniowo zaimpregnowane już w tartaku. Natomiast jeśli nie jesteśmy pewni czy drewno jest wstępnie zagruntowane, należy trzymać się ściśle kilku kroków zabezpieczania go.

Wiata drewniana przy domu – zabezpieczenie

Gotowe wiaty drewniane jakie możemy kupić w sklepach budowlanych czy bezpośrednio u stolarza, zazwyczaj wykonane są z surowych, oszlifowanych desek. Takie drewno najlepiej jest zabezpieczyć przed złożeniem wiaty. W tym celu, każdą deskę osobno, z każdej strony należy dokładnie zabezpieczyć impregnatem gruntującym Altax, który ochroni drewno przed biokorozją. Impregnat gruntujący Altax używa się w ilości 150ml/m2. Taka warstwa w pełni zabezpieczy drewno. Po nałożeniu preparatu należy odczekać minimum 24 godziny, aż benzyna odparuje. Dopiero potem należy użyć produktu dekoracyjnego, który dodatkowo zabezpieczy drewno przed szkodliwym działaniem deszczu czy promieni słonecznych – impregnat lub lakierobejcę.

Czym malować drewno ogrodowe

W przeciwieństwie do wiaty drewnianej do ogrodu, która zazwyczaj jest zbudowana z dobrze oszlifowanych desek, niektóre elementy w naszym ogrodzie mogą być wykonane z drewna nieoszlifowanego. Najczęściej są to nieoszlifowane lub lamelowe płoty. Do zabezpieczania tego typu przedmiotów w ogrodzie, warto użyć Impregnat Jedna Warstwa Altax, który nakładać można bezpośrednio na nieoszlifowane elementy. Jak sama nazwa wskazuje, wystarczy nałożyć jedną warstwę, aby dobrze zabezpieczyć taki płot. Sam produkt ma gęstą, budyniową konsystencję i należy nakładać go dość obficie, szerokim i grubym pędzlem syntentycznym.

Jak pomalować altanę na działce

Malowanie altany z drewna powinno przebiegać podobnie jak zabezpieczanie wiaty. Surowe drewno gruntujemy, a następnie dekorujemy. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, można wybrać Impregnat Żywiczny Altax (zachowany rysunek drewna, wykończenie matowe), Lakierobejcę Żywiczną Altax (podkreślony rysunek drewna, wykończenie satynowe) lub Farbę do drewna na zewnątrz (zakryty rysunek drewna, intensywny kolor).

Wiata drewniana przy budynku – renowacja

Jeśli użyjemy wysokiej jakości produktów i naprawdę dobrze zabezpieczymy drewno (tj. najpierw gruntem i na to produktem ochronno-dekoracyjnym), powinno ono świetnie się prezentować przez co najmniej kilka lat. Kiedy jednak przyjdzie czas na renowację, należy podjąć odpowiednie kroki. Jeśli powłoka nie jest złuszczona, wygląda dobrze, wystarczy nałożyć dodatkową warstwę produktu ochronno-dekoracyjnego. Jeśli powłoka jest złuszczona należy zeszlifować ją papierem ściernym lub szlifierką i dopiero zabezpieczyć ponownie produktem ochronnym.

Udostępnij