TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Parkiet, deski czy panele – Jaką podłogę drewnianą wybrać?


 

Remont czy wykończenie domu to nierzadko bardzo męczący proces. Trzeba zaangażować w niego wielkie pokłady energii, finansów a także czasu. Nieuniknione jest również podejmowanie tysiąca decyzji. Jedną z nich jest to, jaką podłogę wybrać. Obecnie na rynku znaleźć można przeróżne nowoczesne podłogi drewniane, czy panele winylowe.

Jaką podłogę drewnianą wybrać?

Piękno drewnianych podłóg a także ich niepowtarzalny charakter, jaki nadają one wnętrzu, sprawiają, że ludzie najczęściej nadal sięgają właśnie po tego typu rozwiązania. Co prawda, zdarza się, że niektórzy nawet w salonie decydują się na przykład na płytki czy winyle, jednak nie da się ukryć, że wtedy pomieszczenie wydaje się być mało przytulne. Obecnie do łask wraca popularna w czasach PRL drewniana jodełka. Taki parkiet jest oczywiście specyficzny i nie musi trafiać w gusta wszystkich. Do wyboru ma się również regularne deski lite lub warstwowe a także mozaiki.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na panele drewniane czy drewno, przy wyborze podłogi trzeba zdawać sobie sprawę, że to inwestycja na długie lata. Cena nie powinna być tutaj pierwszym parametrem branym pod uwagę. Znacznie lepiej jest skupić się na innych walorach – na przykład odporności na ścieranie, twardość i trwałość drewna czy przewodzeniu ciepła (zwłaszcza w przypadku, gdy ma się zamontowane ogrzewanie podłogowe). Duże znaczenie ma również to, jak bardzo trzeba o daną podłogę dbać i na ile jesteśmy w stanie się tym zająć.

Jaka deska na podłogę?

Dwa najpopularniejsze rodzaje desek drewnianych na podłogę to deski lite albo deski warstwowe. Pierwszy typ charakteryzuje to, że cała powierzchnia deski wykonana jest z jednego kawałka drewna, co sprawia, że nie tylko wygląda to bardzo efektownie, ale również taka deska ma porównywalną twardość w każdym punkcie. Wybierając podłogę z drewna litego można mieć pewność, że jest ona bardziej odporna na ścieranie i zarysowania a dodatkowo – można poddawać taką podłogę wielokrotnej renowacji. Drewno lite najczęściej kupuje się w stanie surowym, dlatego należy je zabezpieczyć. W tym celu można wykorzystać na przykład lakier do podłóg Altax, bądź sięgnąć po olej Altax. W zależności od produktu, można uzyskać efekt bardziej naturalnego drewna (przy użyciu oleju), bądź połysk czy półmat (wybierając lakier). Dzięki szerokiej palecie barw produktów Altax, można uzyskać dowolny kolor na drewnianej podłodze.

Drugą opcją, są deski warstwowe, których grubość najczęściej mieści się w przedziale od 1-1,5 cm. To nic innego jak dwie warstwy drewna litego, połączone ze sobą. Tego typu deski mają jedną ważną cechę – są zdecydowanie bardziej odporne na odkształcenia, ponieważ dolna deska pełni rolę amortyzatora, który wykazuje przeciwprężną siłę. Podłogi drewniane z desek warstwowych są najczęściej już zabezpieczone i wykończone konkretnym kolorem. Niestety, możliwości renowacyjne tego typu wykończenia posadzki są bardzo ograniczone.

Udostępnij