TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Ogród w stylu wiejskim


 

Bez dwóch zdań, ogród w stylu wiejskim zawsze budzi zachwyt, nawet pomimo zmieniających się trendów. Tym bardziej teraz, kiedy powrót na łono natury staje się coraz bardziej pożądany, a ekologia odgrywa coraz większe znaczenie w nowoczesnym świecie. Oprócz ładnego i stylowego miejsca, posiadacze ogrodów szukają wśród nich funkcjonalności i samowystarczalności – dostępu do świeżych warzyw i owoców. Jeśli interesuje Cię styl, jaki przedstawiają sobą ogrody wiejskie, koniecznie zerknij na poniższe porady dotyczące urządzenia przestrzeni.

 

Jak zadbać o ogród w stylu wiejskim?

Zastanawiasz się jak powinna wyglądać aranżacja ogrodu wiejskiego? Przede wszystkim najpierw zaplanuj przestrzeń. Gdzie będzie odpowiednie miejsce dla przebiśniegów, irysów, żonkili, a gdzie latem mają pojawić się truskawki i maliny? Czy chcesz, aby w Twoim ogrodzie rosły pomidory i koper? Każda z roślin ma indywidualne potrzeby i należy je uwzględnić. Planując to wykorzystaj warunki panujące w Twoim ogrodzie, uwzględnij ukształtowanie terenu, rodzaj ziemi oraz nasłonecznienie. Następnym krokiem dopełniającym ideę stylu wiejskiego jest zaplanowanie dodatków. Dekoracje w ogrodzie wiejskim nie muszą sporo kosztować! Ten ogród ma przypominać ogród Twojej babci, która wykorzystywała wszelkie dodatki i elementy architektury ogrodowej aby urozmaicić to miejsce. Ściana dawnej stodoły lub domku narzędziowego może stać się podporą dla bluszczu, a stary rower pięknym kwietnikiem. Wszystko powinno współgrać z domowym i przytulnym klimatem.

Nowoczesny ogród wiejski również rządzi się prawami tego tradycyjnego – ma być sielsko i kolorowo. Możesz przemyśleć dodanie niekonwencjonalnych dodatków, np. drewnianych skrzynek po owocach zamiast standardowych donic, starej konewki jako ozdoby czy kilku latarenek. Jesienią, kiedy drzewa zgubią liście, zawieś na gałęziach małe i kolorowe ozdoby. Pomysłów jest wiele, a im więcej zrobisz samodzielnie i wykorzystasz rzeczy, które już masz, tym bardziej stylowego charakteru nadasz ogródkowi.

Bez wątpienia mała architektura drewniana powinna pojawić się w Twoim wiejskim ogrodzie. Elementy drewniane do ogrodu dopełnią przestrzeń i najlepiej wykorzystać te, które posiadasz, a których, być może, nie używasz. Kwietnik drewniany do ogrodu zawsze się sprawdzi i możesz go wykonać z wielu rzeczy, między innymi ze skrzynek. Żeby skrzynki prezentowały się jeszcze lepiej, warto je pomalować kolorowymi farbami do drewna. Zdecydowanie sprawdzi się farba Viva Garden! To aż 29 modnych kolorów, które można kreatywnie połączyć. Przykładowo kolor różowy i chabrowy świetnie do siebie pasują, a postawione pod drzewem z innymi dodatkami w podobnych kolorach, rozświetlą Twój ogród, nawet poza sezonem. Dodatkowym atutem farb Viva Garden! jest to, że nie są one przeznaczone wyłącznie do drewna, ale również metalu, cegły, ceramiki, betonu czy kamienia. Pamiętasz stary, nieużywany rower, wspomniany na początku artykułu? Jego również możesz pomalować i wykorzystać jako kwietnik.

Oczywiście, oprócz miejsca na rośliny użytkowe i ozdobne oraz dodatki, w ogrodzie powinno znaleźć się miejsce przeznaczone do relaksu. W ogrodzie wiejskim powinno dominować drewno, dlatego najlepiej jest wybrać meble drewniane wiejskie. Pamiętaj jednak, że drewno wymaga pielęgnacji, by móc cieszyć się nim na lata. Do ochrony mebli najlepiej sprawdzą się szybkoschnące produkty, dzięki którym można szybko nacieszyć się relaksem w ogrodzie. Warto też zainwestować w produkty gęste i niekapiące, które łatwo się aplikuje. Takimi produktami będzie Altax Impregnat Żywiczny (do drewna oszlifowanego i nieoszlifowanego, zachowa rysunek drewna, pozostawiając matowe wykończenie) i Altax Lakierobejca Żywiczna (do drewna oszlifowanego, podkreśla rysunek drewna, pozostawiając efekt satyny).

A czym jest spokojny kąt, bez odrobiny prywatności? Postaw na ogrodzenia rustykalne, np. drewniany płotek. Pamiętaj również o jego impregnacji, która zabezpieczy powierzchnię przez czynnikami atmosferycznymi. Idealnym wyborem będzie Altax Impregnat Jedna Warstwa, którego szybkoschnąca formuła umożliwia Ci ukończenie pracy po nałożeniu zaledwie jednej warstwy. Dodatkowo, impregnat ten nadaje się zarówno do drewna ogrodowego jak i betonowych płotów. W ten sposób możesz użyć produktu do wielu powierzchni, na pewno się nie zmarnuje. Jeśli zastanawiasz się jak ozdobić płot w ogrodzie, możesz przywiesić na niego kolorowe dodatki, a na sztachety zawiesić doniczki – ogród rustykalny musi być domowy. Jeśli interesuje Cię studnia ozdobna do ogrodu, wiejski taras pełen dodatków, nie ograniczaj się – pamiętaj tylko o stylistyce i kolorach. W otoczeniu bujnej i barwnej roślinności (np. magnolie, mirabelki, grusze – wszystkie drzewa to tak naprawdę drzewa do ogrodu wiejskiego) Twój ogród nabierze odpowiedniego charakteru.

Udostępnij