TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Drewniane elewacje – jakie drewno wybrać?


 

Elewacje drewniane to idealny sposób, aby nawet prosty w formie budynek przyciągał uwagę i pięknie komponował się z otoczeniem. Drewniana deska elewacyjna to rozwiązanie ponadczasowe, nawiązujące do natury, pasujące zarówno do budynków tradycyjnych, jak i nowoczesnych.


Jeśli decydujemy się na obicie domu drewnem to bardzo ważny jest już sam wybór właściwego materiału. Dobrym rozwiązaniem może być drewno egzotyczne na elewacji, o ile wybierzemy gatunki trwałe i odporne na czynniki biologiczne. Do takich należą m.in. okoume, tatajuba, merbau, cedr kanadyjski i meranti. Jako materiał na elewację sprawdzą się także: sosna, dąb czy świerk skandynawski. Ładnie będzie wyglądać także deska modrzewiowa elewacyjna, a dodatkowo drewno to jest bardzo wytrzymałe.

Aby elewacja domu z dodatkiem drewna przez lata wyglądała ładnie i była odporna na czynniki zewnętrzne, to trzeba ją odpowiednio przygotować i zabezpieczyć. Elementy drewniane na elewacji powinny zostać pomalowane właściwie dobranym preparatem. Jeśli mamy drewno surowe to zawsze pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie powierzchni przed biokorozją. Altax Impregnat Gruntujący chroni przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie. W kolejnym kroku do zabezpieczenia możemy wybrać np. lakierobejce, impregnaty do drewna lub oleje.

Lakierobejca Żywiczna marki Altax świetnie nadaje się do pokrywania dużych powierzchni, w tym elewacji drewnianych, ponieważ powłoka utworzona tym produktem nie łuszczy się i nie pęka. Sprawdzi się w szczególności do miękkiego drewna krajowego np. sosny, jodły i modrzewia. Tak zabezpieczona drewniana elewacja domu będzie mieć eleganckie wykończenie satynowe, a dzięki systemowi wysokogatunkowych żywic drewno elewacyjne będzie odżywione i odporne na czynniki atmosferyczne.
Deski elewacyjne można także zabezpieczyć Impregnatem Żywicznym marki Altax. Zapewnia on aż do 9 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, a drugą warstwę preparatu można aplikować już po upływie dwóch godzin. Wybór impregnatu sprawi, że deski na ścianę zewnętrzną będą mieć wykończenie matowe. Impregnat Żywiczny również najlepiej sprawdzi się do drewna krajowego miękkiego.

Gatunki egzotyczne i twarde gatunki drewna krajowego (np. dąb, jesion, buk) najlepiej jest zabezpieczyć olejem. W przypadku drewna egzotycznego lakierobejca może zostać odepchnięta przez naturalne olejki eteryczne występujące w gatunkach egzotycznych. Natomiast z twardego drewna krajowego produkty powłokotwórcze szybko się wypłukują – z tego względu w tym przypadku skuteczniejszym rozwiązaniem będą oleje do drewna marki Altax.

Drewniane deski fasadowe mogą pokrywać cały budynek, chociaż dużo popularniejszym rozwiązaniem jest ich łączenie z innymi materiałami. Drewno na elewację domu może akcentować najbardziej charakterystyczne elementy budynku np. wykusze lub tarasy. Nowoczesne elewacje drewniane mogą też zostać zaprojektowane w formie wstawek dekoracyjnych i geometrycznych wzorów np. pasów pomiędzy oknami czy oddzielających poszczególne kondygnacje. Takie rozwiązanie sprawi, że dom będzie wyglądać pięknie i wyjątkowo.

Udostępnij