TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Zabezpieczenie tarasu drewnianego


 

Drewniany taras to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią naturalne materiały w swoim otoczeniu. Może być wykonany z desek z drewna egzotycznego lub wybranych gatunków drewna europejskiego. Odpowiednio dobrany materiał i regularna impregnacja tarasu sprawią, że będzie on nam służyć w dobrym stanie przez długie lata. Czym zatem zabezpieczać tarasy ogrodowe?

 

Czym impregnować drewno na taras?

Do wykonania drewnianego tarasu można wybrać różne gatunki drewna. W naszej strefie klimatycznej świetnie sprawdzi się drewno egzotyczne, takie jak teak czy merbau, chociaż nadal nie należą one do najtańszych. Wybierając gatunki krajowe powinniśmy postawić na drewno wytrzymałe i twarde np. modrzew lub dębinę. Do mniej trwałych gatunków należą sosna i świerk, chociaż prawidłowo zabezpieczone również powinny przetrwać długie lata w dobrym stanie.

Prawidłowa impregnacja powinna składać się z trzech kroków, dzięki czemu powierzchnia będzie kompleksowo zabezpieczona. Efektem tych prac będzie ładny, odporny na biokorozję i czynniki zewnętrzne taras drewniany. Krok po kroku powinniśmy, najpierw przygotować powierzchnię, następnie przeprowadzić impregnację, stosując odpowiednie impregnaty do drewna, np impregnat gruntujący marki Altax, a na koniec zająć się olejowaniem tarasu.

Zanim przystąpimy do prac warto zająć się starannym przygotowaniem powierzchni. Powinno ono obejmować czyszczenie desek tarasowych. Można to zrobić twardą szczotką lub zmyć je pod ciśnieniem. W przypadku nowego tarasu zachęcamy również do wykonania ryflowania, czyli żłobienia desek. Chociaż nie jest ono niezbędne, to jednak zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo użytkowników, a dodatkowo sprawia, że woda jest lepiej i szybciej odprowadzana.

Przed aplikacją Altax Olej do drewna należy dokładnie wymieszać. Malowanie tarasu drewnianego co kilka minut przerywamy na ponowne wymieszanie produktu, tak aby pigmenty nie osiadały na dnie. W przeciwnym wypadku możemy uzyskać nierównomierny kolor malowanej powierzchni. Oleje do drewna wcieramy wzdłuż słojów drewna, używając do tego celu szmatki lub pędzla. Dokładamy małe porcje produktu tak długo, aż drewno przestanie je chłonąć. Nadmiar niewchłoniętego oleju zbieramy czystą szmatką, tak aby nie powstała powłoka.

Renowacja tarasów drewnianych przy wykorzystaniu oleju zasadniczo podlega tym zasadom. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że na raz zaolejowane drewno można nakładać już tylko olej. Powierzchnie użytkowane na zewnątrz zaleca się pielęgnować olejem przynajmniej raz w sezonie, a najlepiej na wiosnę i jesień. Konserwacja tarasu powinna polegać na jednokrotnym przetarciu drewna wilgotną od oleju szmatką. Trzeba jednak uważać, aby nie stworzyć powłoki – olej, który nie wniknie w drewno należy zebrać czystą szmatką.

Olejowanie tarasu drewnianego ma szereg korzyści. Olej głęboko wnika w powierzchnię drewna, zapewniając zabezpieczenie tarasu przed wodą i czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo zabezpieczenie tarasu drewnianego olejem chroni drewno przed nadmiernym rozsychaniem i pękaniem. Stanowi nie tylko doskonałe zabezpieczenie tarasu przed wilgocią i promieniowaniem UV, ale także nadaje drewnu ładny wygląd, podkreślając jego rysunek i zapewniając matowe, szlachetne wykończenie.

Udostępnij