Wszystkie konstrukcje drewniane znajdujące się na zewnątrz wymagają zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Malowanie drewna lakierobejcą chroni je przed promieniowaniem UV i wilgocią, a dodatkowo pozwala ładnie podkreślić rysunek drewna. Aby uzyskać idealny efekt bardzo ważna jest odpowiednia technika malowania lakierobejcą oraz prawidłowo dobrane narzędzia.
Lakierobejca – czym malować?
Najlepszym narzędziem do aplikacji lakierobejcy są pędzle. W przypadku produktów na bazie wodnej najlepiej sprawdzą się pędzle syntetyczne, natomiast do produktów na bazie benzyny, takich jak np. Altax Lakierobejca Premium do drewna, pędzle z włosiem naturalnym. Aplikacja pędzlem pozwala wcierać preparat w strukturę drewna, dokładnie i skutecznie je zabezpieczając. Do nakładania lakierobejcy nie zalecamy stosowania wałków i malowania natryskowego, gdyż przy takich technikach końcowy efekt estetyczny i trwałość powłoki są dużo gorsze.
Lakierobejca – jak i ile razy malować?
Malowanie drewna lakierobejcą warto rozpocząć od przygotowania powierzchni, która ma być zabezpieczona. Drewno powinno być wyszlifowane, suche i czyste. Im lepiej będzie wyszlifowane, tym ładniejszy będzie efekt wizualny. Jeśli planujemy malować drewno surowe, to warto je wcześniej zabezpieczyć przed biokorozją stosując impregnaty do drewna np.: impregnat gruntujący marki Altax.
Przed przystąpieniem do malowania lakierobejcę należy bardzo dokładnie wymieszać. Cienką warstwę preparatu rozcieramy pędzlem wzdłuż słojów drewna. Drugą warstwę produktu można aplikować po upływie czasu zalecanego na opakowaniu przez producenta. W przypadku Altaxu Lakierobejcy Ultimate Żywicznej przerwa pomiędzy aplikacją kolejnych warstw wynosi zaledwie dwie godziny. To duża oszczędność czasu, pozwalająca ukończyć prace w krótkim czasie.
Po zakończeniu malowania pędzle wystarczy umyć, zanim produkt zdąży na nich zaschnąć. Do mycia pędzli po produktach wodnych wystarczy czysta woda. Narzędzia po produktach na bazie benzyny należy czyścić przy użyciu benzyny lakowej.