TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

5 zasad prawidłowego zabezpieczania drewna


 

Drewniane elementy stanowią piękną ozdobę każdego ogrodu, jeszcze bardziej przybliżając człowieka do natury. Niestety, wiele osób rezygnuje z posiadania w swojej przydomowej przestrzeni czegokolwiek z drewna. Wynika to z obawy o szybkie niszczenie się elementów wykonanych z tego materiału. Jednak prawda jest taka, że prawidłowo zabezpieczone drewno może posłużyć nam na długie lata. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, jak skutecznie zabezpieczyć drewno. Przedstawiamy listę najważniejszych punktów, bez których długotrwała ochrona drewna nie ma prawa bytu!

 

Grunt to podstawa

Produkty dostępne na polskim rynku, takie jak impregnaty, lakierobejce, oleje do drewna, czy lakiery, nie posiadają w swoim składzie biocydów, które chronią przed grzybami, czy sinizną. Dlatego wszyscy producenci zalecają wstępne zastosowanie impregnatu gruntującego. Bardzo dobrym wyborem jest Szybkoschnacy Impregnat gruntujący, który nie tworzy powłoki i nie wpływa na końcowy efekt wizualny, np. zmieniając kolor.

 

Wybór właściwego preparatu

Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego produktu ochronno-dekoracyjnego. Powinien być on dostosowany do rodzaju powierzchni i efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli zależy nam na półmatowym wykończeniu, dobrym wyborem będzie Impregnat Żywiczny, zapewniający do 9 lat ochrony. Produkt możemy stosować zarówno na drewnie oszlifowanym jak i nieoszlifowanym. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy do zabezpieczenie elementy drewniane dokładnie oszlifowane i zależy nam na satynowym, szlachetnym połysku wybierzmy Lakierobejcę Żywiczną, zapewniającą aż do 10 lat ochrony.

Niepewna pogoda nie musi nam pokrzyżować planów renowacyjnych, ponieważ produkty są odporne na deszcz już po godzinie. Łatwość aplikacji oraz bardzo szybkie schnięcie (kolejną warstwę nakładamy już po 2 h) to kolejne zalety tych produktów. Jeżeli do zabezpieczenia mamy drewno nieoszlifowane – tu najlepszym wyborem będzie Impregnat do drewna ogrodowego Jedna Warstwa o żelowej konsystencji. Produkt nadaje trwały kolor i zabezpiecza drewno przed szarzeniem. Doskonale kryje nawet stare, zszarzałe drewno. Twarde drewno krajowe oraz drewno egzotyczne najlepiej zabezpieczyć Olej do drewna. Skutecznie chroni drewniane powierzchnie, wydobywa piękno drewna oraz nie tworzy powłoki.

 

Co za dużo to niezdrowo

Nakładanie zbyt grubych warstw to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Skutkuje to tym, że powierzchnia bardziej podatna jest na łuszczenie i pękanie. Zbyt gruba warstwa ponadto znacznie wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny, gdyż zamiast podkreślić rysunek drewna, zupełnie go przykrywa. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu przeczytajmy jego etykietę i zastosujmy się do umieszczonej na niej instrukcji użycia.

 

Jakość i rodzaj drewna a efekt

Skuteczność impregnacji zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko preparat wniknie w strukturę deski, dlatego zawsze impregnujmy drewno suche. Im bardziej mokry materiał, tym gorzej środek się wchłonie i słabiej go zabezpieczy. Stworzone powłoki ochronne będą nietrwałe i szybko ulegną zniszczeniu. W tym wypadku pośpiech nie jest dobrym doradcą – lepiej odczekać parę dni, aby drewno dobrze przeschło. Jeśli w tym roku źle je zabezpieczymy, na przyszłą wiosnę będziemy musieli powtórzyć impregnację. Zwracajmy również uwagę, jakiego typu drewnem dysponujemy. Inaczej będzie wyglądało pomalowane drewno sosnowe, a inaczej dębowe. Tym, którym bardzo zależy na uzyskaniu dokładnie takiego koloru, jaki prezentuje producent na wymalowaniach, zalecamy wykonanie próby kolorystycznej w niewidocznym miejscu. Pozwoli to dobrać odpowiednią barwę i tym samym uniknąć rozczarowania efektem końcowym.

 

Ostrożnie z preparatami bezbarwnymi

Drewno użytkowane w ogrodzie musi być dobrze chronione przed promieniowaniem UV, które przyspiesza jego szarzenie i niszczenie. W wersjach barwnych preparatów, funkcję ochronną pełnią pigmenty, natomiast większość bezbarwnych produktów nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego sięgając po nie, należy zwrócić uwagę czy na opakowaniu producent deklaruje ochronę przed promieniowaniem UV.

Zastosowanie się do tych pięciu prostych, aczkolwiek kluczowych zasad, pomoże po pierwsze uzyskać zamierzony efekt, po drugie uniknąć problemów z drewnem w przyszłym sezonie. W rezultacie w przyszłym roku, zamiast od prac remontowych, sezon zaczniemy od razu od odpoczynku w naszym ogrodzie korzystając z pierwszych promieni wiosennego słońca.

Udostępnij