TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Płotki drewniane do ogrodu


 

Drewniany płotek: w którym ogrodzie go nie ma. Mogą być niskie, wysokie, z prostych sztachet czy ze skomplikowanymi wzorami. Jaki by on nie był, trzeba o niego odpowiednio zadbać, aby nie uległ za szybkiemu zniszczeniu.

Drewniane płotki ogrodowe można niemal kupić w każdym markecie budowlanym lub zlecić indywidualne wykonanie. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, to czy płotek został już zabezpieczony impregnatem gruntującym przed grzybami, pleśniami i owadami. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko taka ochrona, zapewni długą trwałość drewnu. Impregnaty gruntujące są zazwyczaj bezbarwne i wtedy nie widać, aby cokolwiek było zastosowane na drewnie – dlatego w takim przypadku zawsze warto zapytać sprzedawcę i poprosić o odpowiednią dokumentację. Na rynku występują także impregnaty barwne, wtedy na drewnie zostanie zielono – niebieski nalot. Mamy wtedy pewność, że impregnat gruntujący został zastosowany na drewnie, ale i tak warto poprosić o dokument, który potwierdzi ochronę przed trzema wyżej wymienionymi zagrożeniami.

Tak zabezpieczony płotek z drewna nie jest jeszcze w pełni chroniony, trzeba go zabezpieczyć jednym z dostępnych na rynku produktów ochronno-dekoracyjnych, które zabezpieczą przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg czy promienie UV. Na rynku do wyboru jest bardzo dużo środków: impregnaty, lakierobejce, oleje. To jaki produkt należy wybrać, zależy od indywidualnych preferencji. Impregnaty dają efekt matowy i zachowują rysunek drewna, lakierobejce sprawią, że drewniane płotki będą miały efekt pół połysku i piękne podkreślone słoje, a oleje wydobędą jego naturalny kolor i piękno. Każdy z tych produktów stanowi ostateczne wykończenie i nie ma takiej potrzeby, aby nakładać jeden produkt na drugi. Oczywiście produkty te występują w wersji barwiącej, zatem docelowy kolor należy oceniać na wzornikach dostępnych w sklepie lub dokonując samodzielnej próby na mało widocznych miejscach. Należy pamiętać, że na ostateczny kolor drewna ma wpływ jego gatunek, stopień oszlifowania czy ilość warstw. Wybierając dany kolor, można osiągnąć inny odcień na drewnie idealnie gładkim i na drewnie szorstkim – wpływ ma na to chłonność drewna. Ale taka jest natura drewna i zarazem jego piękno.

O czym jeszcze należy pamiętać, dokonując zakupu? To sposób montażu. Drewniany płotek nie może mieć bezpośredniego kontaktu z gruntem. Nie można go wbijać bezpośrednio w ziemię. Takie postępowanie sprawi, że drewno będzie miało ciągły kontakt z wilgocią i nawet najlepsze zabezpieczenie nie uchroni drewna przed zniszczeniem. Drewniane płotki zawsze należy osadzać na kotwach wbijanych w ziemię czy mocując do murowanych słupków. Zawsze tak, aby od gruntu dzieliło je 4-5 cm. Wtedy drewno nie będzie wchłaniać wilgoci, a podczas deszczu woda będzie mogła swobodnie skapywać.

Pamiętając o tych kilku rzeczach, zakupione drewniane ogrodzenie będzie trwałe na lata.

Udostępnij