TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Drewno twarde czy miękkie


 

Każdy, kto chciał kiedykolwiek kupić drewniane meble, na pewno spotkał się z określeniem drewno twarde, drewno miękkie. Krajowe czy może lepsze jest egzotyczne. A co będzie najlepszego na tras? Jaki wpływ ma gatunek drewna na trwałość wymarzonego projektu?

 

Jak nietrudno się domyślić – od wyboru gatunku drewna wiele zależy. Drewno twarde może być zarówno pozyskane z drzew rosnących w Polsce np. dąb, jak i tych rosnących w krajach egzotycznej Afryki, Ameryki Południowej czy na dalekich krańcach Skandynawii, czy Syberii. Czym naprawdę charakteryzuje się drewno twarde? Przede wszystkim strukturą i budową. Każde drewno w przekroju prezentuje piękne słoje. Są to przyrosty drzewa, opowiadającego jego wiekowi. Wyróżnić można dwie części, zwane bielą i twardzielem. W przypadku drzewa twardego więcej jest części twardzielowej, a jeśli więcej jest części bielastej, wtedy drewno jest bardziej miękkie.

Im drewno twardsze, tym bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Drewno twarde jest też mniej chłonne i mniej odporne na działanie pleśni, grzybów i owadów. Jest mniej „plastyczne”, mniej poddaje się jakimkolwiek odkształceniom, przez co tym samym trudniej jest formowalne. Każdy rodzaj drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To, że drewno jest twarde, nie znaczy, że nie może ulec zniszczeniu.

Do czego najczęściej wykorzystuje się drewno twarde:
– meble ogrodowe
– meble do domu
– deski podłogowe i tarasowe

Meble czy deski z drewna twardego są na pewno bardziej wytrzymałe, zatem jak o nie dbać?

  1. Konieczne jest zabezpieczenie impregnatem gruntującym przed grzybami, pleśniami i owadami. Pomimo że są mniej narażone na biokorozję, warto zapewnić drewno dodatkową ochronę.
  2. Należy pamiętać, że twarde gatunki drewna są mniej chłonne, dlatego każdorazowo należy nakładać bardzo cienkie warstwy produktów, uważając, aby nie stworzyć na nim powłoki. Część twardzielowa jest praktycznie niechłonna.
  3. Do nadania ostatecznego efektu dekoracyjnego najlepiej nadają się oleje i lakierobejce (nakładane na drewno wcześniej zabezpieczone impregnatem gruntującym). Oba produkty podkreślą rysunek drewna, jego usłojenie i wydobędą jego naturalne piękno.
  4. Drewno twarde trzeba też regularnie czyścić. Zostawienie resztek jedzenia, liści czy śniegu na tarasie nie będzie sprzyjać jego pięknemu wyglądowi.

Jakie zatem drewno wybrać? Twarde drewno egzotyczne, dostępne gatunki krajowego drewna twardego, a może coś bardziej miękkiego. Zawsze twardsze drewno jest trwalsze, co nie znaczy, że gatunki miękkie stoją na straconej pozycji. Na pewno w przypadku podłóg i tarasów warto sięgać po drewno twarde (drewno egzotyczne ma przewagę nad krajowym pod kątem trwałości, jednak jest też od niego droższe). Meble ogrodowe i do domu, tutaj dobrze spisują się oba gatunki drewna. Jednak już w przypadku małej architektury ogrodowej, spokojnie można sięgać po krajowe miękkie gatunki drewna. Tak naprawdę jak wszędzie, wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Udostępnij