TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Metalowa pergola ogrodowa pod winogrona – zrób to sam!


 

Pergola pod winogrona to piękna ozdoba i ciekawy obiekt małej architektury ogrodowej. Czy wiesz, że możesz zrobić ją samodzielnie? Wystarczy odrobina samozaparcia, odpowiedni sprzęt i nasze podpowiedzi!

 

Metalowe pergole na winogrona – estetyczne i wytrzymałe

Pergola na winogrona, nazywana też altaną winogronową, może pełnić w ogrodzie funkcję dekoracyjną, oddzielać od siebie poszczególne strefy, a także zapewniać całej rodzinie przyjemne miejsce do wspólnego wypoczynku. Oczywiście taka konstrukcja sprzyja też uprawie winogron. Liście i pnącza oplatające pergolę mogą w pełni korzystać z promieni słonecznych i mają odpowiednią wentylację.

Pergola może powstać z różnych materiałów, choć wielu majsterkowiczów wybiera pergole metalowe, ponieważ mają one sporo zalet. Metalowe pergole pod winogrona są odporne na podmuchy wiatru, a po zabezpieczeniu odpowiednim preparatem Altax niestraszna jest im korozja. Poza tym łatwo jest utrzymać je w czystości przez długie lata. I świetnie wyglądają – tym bardziej że można je udekorować wymyślnymi zdobieniami z metalu.

 

Materiał i narzędzia niezbędne do wykonania pergoli

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać metalową pergolą na winogrona, poniżej znajdziesz instrukcję, jak to zrobić krok po kroku. Opiszemy, jak wykonać duży stelaż na winogrona z metalu, który ma 4 nogi i płaski dach przypominający kratę. W cieniu takiej pergoli cała rodzina znajdzie spokojne miejsce na relaks.

Pamiętaj, że do wykonania pracy niezbędne są umiejętności spawalnicze. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej dziedzinie, poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj następujące materiały i narzędzia:

  • Metalowe profile na nogi i obramowanie dachu (50 × 50 × 3 mm) i na konstrukcję kratki na dachu (30 × 30 × 2 mm);
  • Przecinarka kątowa (lub szlifierka kątowa ze stojakiem);
  • Spawarka inwertorowa;
  • Szpadel i beton (klasy B-20) do zalania nóg pergoli w ziemi;
  • Altax Farba do metalu bezpośrednio na rdzę, aby zabezpieczyć gotową konstrukcję przed korozją.

 

Jak zrobić pergolę na winogrona z metalu – instrukcja krok po kroku

Zacznij od stworzenia projektu. Zaplanuj wymiary i upewnij się, że zachowasz odpowiednie proporcje, żeby pergola pod winorośl wyglądała estetycznie i zapewniała roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Pergole ogrodowe mają zwykle 220-260 cm wysokości, przy czym należy zostawić ok. 50 cm, które zostanie umieszczone w ziemi i zabetonowane.

Trzymanie się prawidłowych wymiarów ma szczególne znaczenie wtedy, gdy chcesz stworzyć konstrukcję prostokątną. Warto wtedy kierować się złotą proporcją (1,618:1). Na przykład, jeśli dłuższy bok pergoli mierzy 200 cm, to krótszy powinien mieć 123,60 cm. Dzięki złotej proporcji mała architektura w Twoim ogrodzie będzie prezentować się doskonale!

Skoro masz już projekt, jesteś gotowy na kolejne etapy prac:

  1. Przytnij wszystkie profile na długość założoną w projekcie.
  2. Końce profili, które stworzą obramowanie dachu, przytnij pod kątem 45 stopni.
  3. Połóż elementy tak, aby były precyzyjnie wypoziomowane i zespawaj je ze sobą. Uwaga: nawet najmniejsze odchylenie od poziomu będzie później widoczne. Dlatego unikaj niepotrzebnego pośpiechu. Najpierw łap elementy delikatnym spawem, następnie znów sprawdzaj poziomy i dopiero na końcu spawaj na stałe.
  4. W równych odstępach zaznacz miejsca, w których znajdzie się kratka na pnącza i przyspawaj tam profile 30 × 30 × 2 mm.
  5. Czas na nogi. Przyspawaj je, pamiętając o zachowaniu kąta 90 stopni w obu płaszczyznach. Przyda Ci się pomoc. Poproś kogoś, żeby przytrzymał profile na czas spawania.
  6. Obróć konstrukcję na winogrona i przenieś ją w docelowe miejsce. W czasie obracania musisz być bardzo ostrożny, żeby nogi nie urwały się na spawach.
  7. Podkop nogi pergoli, umieść je w wykopanych dołach na kamieniach, sprawdź wszystkie piony i poziomy i zalej nogi betonem.
  8. Gdy beton zaschnie, możesz przyspawać elementy dekoracyjne. Dzięki nim pergola pod winorośl będzie wyglądać jeszcze lepiej.
  9. Ostatni etap to zabezpieczenie pergoli przed korozją. W tym celu użyj Altax Farby do metalu bezpośrednio na rdzę. Przed malowaniem upewnij się, że powierzchnia jest sucha i czysta. Nanieś 2-3 warstwy preparatu pędzlem, aby uzyskać trwałą powłokę dekoracyjno-ochronną w wybranym kolorze.

Twoja pergola do winogron jest już gotowa! Teraz możesz nasadzić winogrona i czekać, aż pędy obrosną całą konstrukcję. Nie minie dużo czasu, a będziesz mógł spokojnie wypoczywać w zacienionym miejscu ogrodu!

Udostępnij