TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zrobić kompostownik z wykorzystaniem palet lub beczki?


 

Własny kompostownik daje dostęp do naturalnego i niedrogiego nawozu. Dzięki dużej dostępności materiałów budowlanych i preparatów do ochrony drewna każdy miłośnik ogrodnictwa może wykonać kompostownik samodzielnie. Przeczytaj, jak zrobić kompostownik z palet drewnianych lub beczki!

 

Jak zbudować kompostownik z palet krok po kroku

Wykorzystując potencjał palet, w duchu DIY możesz zbudować tani i efektowny kompostownik z drewna. W marketach budowlanych znajdziesz nowe europalety o wymiarach 120 × 80 × 14,4 cm. Do wykonania pojemnego kompostownika potrzebujesz co najmniej 4 takich palet.

Budowa kompostownika z palet wymaga użycia zaledwie kilku podstawowych narzędzi. Przygotuj przede wszystkim wkrętarkę oraz coś do przycinania materiału — najlepiej wyrzynarkę lub pilarkę elektryczną. Do łączenia palet wystarczą drewniane wkręty i metalowe kątowniki.

Porada: nowe palety EUR dostępne w sklepach nie są surowym drewnem, dlatego nie trzeba ich impregnować preparatami technicznymi. Poza tym pamiętaj, że każda taka paleta waży aż 25 kg!

 

Jak zrobić kompostownik z palet – 6 kroków

  • Krok 1. Oczyść palety. Jeśli postanowiłeś wykorzystać starsze, używane palety, trzeba je najpierw dokładnie oszlifować, aby pozbyć się zadr, a następnie oczyścić i zagruntować preparatem technicznym, takim jak bezbarwny Impregnat Gruntujący Altax.
  • Krok 2. W wyznaczonym miejscu wykonaj mały podkop na około 30 cm — właśnie tu stanie drewniany kompostownik. Kompostownik nie powinien znajdować się w pełnym słońcu. Znacznie lepiej jest wybrać miejsce zacienione i osłonięte od wiatru, na przykład od strony północnej lub północno-zachodniej.
  • Krok 3. Ustaw trzy europalety pionowo, pod kątem prostym, blatami skierowanymi do środka. Jedna będzie ścianą tylną, a dwie pozostałe — ścianami bocznymi. Następnie połącz je ze sobą, używając metalowych kątowników i wkrętów.
  • Krok 4. W czwartej palecie wytnij otwór do wyjmowania przetworzonego kompostu.
  • Krok 5. Zamontuj przednią ściankę tak, żeby otwór znajdował się na dole i przymocuj wycięty fragment za pomocą łamanych zawiasów budowlanych. W ten sposób będziesz mógł łatwo otwierać dolną część, żeby wyjąć kompost.
  • Krok 6. Boki kompostownika warto wyłożyć folią perforowaną, która zapewnia optymalne napowietrzenie resztek, skutecznie odprowadza wilgoć i zapobiega wymywaniu kompostu przez deszcz.
  • Krok 7. Na dnie drewnianego kompostownika ułóż warstwę drenażową, żeby bakterie miały łatwy dostęp do zawartości. Skuteczny drenaż zapewnią drobno pocięte gałęzie lub rozsypany na dnie torf.

Choć nie jest to obowiązkowe, kompostownik z drewna możesz przykryć, żeby ochronić jego zawartość przed nadmiernym przemoczeniem. Do budowy pokrywy wykorzystaj przycięte na wymiar deski. Ułóż je na dwóch lub trzech listewkach i przybij je do nich. Tak zbudowaną, prostą pokrywką zabezpieczysz kompostownik.

 

Czym pomalować kompostownik z palet?

Drewniane kompostowniki mogą wyglądać naprawdę estetycznie, jeśli z zewnątrz pomalujesz je preparatami marki Altax.
Wielu majsterkowiczów docenia Lakierobejcę do drewna, która zapewnia długotrwałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i zabezpiecza drewno przed zarysowaniami i zadrapaniami. Lakierobejca do drewna jest bardzo łatwa w aplikacji. Możesz wybrać jeden z kilku pięknych kolorów, aby kompostownik z palet dobrze się prezentował.

Alternatywą jest zastosowanie Lakierobejcy Ultimate, która tworzy powłokę ze zdolnością do samoczyszczenia i na długie lata zabezpiecza drewno przed ekstremalnymi czynnikami atmosferycznymi. Wyjątkową cechą Lakierobejcy Ultimate jest krótki czas wysychania. Pierwsza warstwa jest sucha w dotyku po godzinie, a po upływie dwóch godzin można już nakładać kolejną warstwę.

 

Czym pomalować kompostownik z palet?

Wiele osób zastanawia się, czy można zrobić kompostownik z beczki. Oczywiście! Jego wykonanie jest nawet łatwiejsze niż w przypadku kompostownika z palet drewnianych. Jak zrobić kompostownik w beczce?

  • Za pomocą piły ręcznej odetnij dno dużej plastikowej beczki.
  • Na całej długości beczki nawierć otwory, żeby do środka przedostawało się powietrze.
  • Ustaw konstrukcję w miejscu przeznaczonym na kompostownik i zasłoń przykrywką.

Kompostownik w beczce nie wygląda tak dobrze, jak drewniany i nie dorównuje temu z palet pod względem ilości uzyskanego kompostu. Jest po prostu tańszą alternatywą. Możesz z niego korzystać, dopóki nie zabierzesz się za budowę kompostownika z drewna.

Wypróbuj nasze podpowiedzi i samodzielnie zrób kompostownik z palet, a później pomaluj go preparatem do drewna Altax. Dzięki temu w czasie prac ogrodniczych zaczniesz wykorzystywać własny kompost!

Udostępnij