TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zrobić drewniany stojak na wino?


 

Często przywozimy je z wakacyjnych wojaży, otrzymujemy od odwiedzających nas gości czy serwujemy do uroczystych kolacji. Wytrawne, półsłodkie, słodkie… niezależnie od naszych upodobań, wino można pięknie wyeksponować w naszych kuchniach czy salonach. Świetnym pomysłem jest stworzenie czegoś samodzielnie – może to być stojak drewniany na wino, ale również półka czy regał.

 

Stojak na wino jak go zrobić, aby był zarówno estetyczny, ale również funkcjonalny?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić wykonując stojak na wino diy należy określić jego wielkość oraz to, czy ma być on stojący, czy wisieć na ścianie. Ważne jest również to, z czego taki stojak na wino ma być wykonany. Samodzielnie najłatwiej wykonać go z drewna. Warto użyć do tego różnego rodzaju kantówek, deseczek, sklejek, skrawków drewna, które zazwyczaj można znaleźć w swoim domowym zaciszu. Jeśli nie dysponujemy tego typu materiałami, możemy udać się do sklepu z materiałami budowlanymi, uprzednio określając jaką ilość i jakiej wielkości deski będą nam potrzebne.

 

Regał na wino z europalet czy stojak na wino ze skrzynki?

Dobrym pomysłem może okazać się również stojak drewniany na wino z palety. Należy pamiętać, że jest to już tak naprawdę sporej wielkości mebel, który przechować może nawet kilkadziesiąt butelek wina. Wiele osób chowa taki stojak na wino do piwnicy, właśnie ze względu na jego gabaryty. Regał ten warto wykonać z europalet, gdyż są one znacznie mocniejsze i bardziej wytrzymałe, niż zwykłe sklepowe palety. Do wykonania stojaka na wino potrzebne będą dwie europalety o standardowych wymiarach 80 x 120 cm. Każdą paletę należy przeciąć wzdłuż na 2 kawałki, tak aby głębokość powstałej półki miały około 33 cm. Dzięki temu butelki schowają się całkowicie w półce i można będzie ułożyć 2, a nawet 3 rzędy butelek na każdej półce. Pocięte w ten sposób kawałki palet można układać jak puzzle – jedną na drugą, uzyskując przy tym 4 aż cztery półki do przechowywania wina.

Jeśli jednak marzy nam się coś mniejszego, z powodzeniem zrobić można stojak na wino ze skrzynki. Mogą to być skrzynie, chociażby po owocach, które dostać można na straganach czy giełdach towarowych. Wnętrze i zewnętrzne takiej skrzyni należy wyszlifować papierem ściernym, pomalować, następnie w środku dokręcić jedną lub dwie poziome deseczki, dzięki którym powstaną półki. Taką skrzynkę na wino przywiercić można do ściany.

Stojak na wino własnej roboty można stworzyć również od podstaw, przywiercając do siebie odpowiednio skrojone deski, które otworzą kratki o głębokości minimum 35 cm. Tego typu rozwiązanie daje najwięcej możliwości – można stworzyć dokładnie tyle kratek, ile butelek wina.

 

Czym pomalować stojak na wino własnej roboty?

Warto pamiętać, iż klepki w europaletach czy skrzyniach, nierzadko się od siebie różnią. Niektóre są jaśniejsze inne ciemniejsze, niektóre gładkie, inne szorstkie. Dlatego taki drewniany stojak diy nabierze eleganckiego charakteru dopiero wtedy, jeśli pomalujemy go produktem ochronno-dekoracyjnym. Świetnie sprawdzi się tu Altax Szybkoschnąca lakierobejca do drewna, która występuje aż w 10 kolorach – od antracytowej szarości po ciemny kolor venge. Jeśli nie chcemy, aby na stojaku do wina widoczne były słoje drewna, z powodzeniem skorzystać możemy z Altax Farby do drewna, MDF, laminatów do wnętrz, gdzie wybrać możemy nie tylko kolor, ale również wykończenie w wersji mat, półmat lub połysk.

Jak widać, pomysł na stojak na wino jest niejeden – jednak obojętnie jaki projekt zdecydujemy się wykonać – jego realizacja przyniesie nam z pewnością dużo satysfakcji!

Udostępnij