TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zbudować domek na drzewie? Spełnij marzenie swojego dziecka!


 

Domek na drzewie rozpali wyobraźnię Twojego dziecka! Jeśli lubisz majsterkować, masz trochę doświadczenia, podstawowe narzędzia i dużo zapału, możesz go zrobić samemu! Przeczytaj, jak zbudować domek na drzewie dla dzieci i spełnić ich marzenia!

 

Budowa domku na drzewie dla dzieci — marzenie maluchów

Prawdziwy domek na drzewie to wspaniałe miejsce do zabawy, nauki i spotkań z przyjaciółmi! Dzięki takiej konstrukcji Twoje dzieci rozwiną kreatywność i z przyjemnością oderwą się od komputera, żeby przebywać na świeżym powietrzu. Domek na drzewie wykonany z drewna stanie się ich bazą nie tylko na czas wakacji, ale również na cieplejsze wieczory wiosną i jesienią.

Co najważniejsze, żeby sprawić dzieciom taki prezent, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, drogich materiałów ani wielu lat doświadczenia w branży budowlanej. Ważny jest dobry projekt i dbałość o bezpieczeństwo. W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić samemu domek na drzewie!

 

Domek na drzewie krok po kroku — instrukcja DIY

#1 Zacznij od pomysłu

W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji i zdjęć od osób, które mają już na swoim koncie niejeden domek na drzewie. Przelej swoje myśli na papier i przygotuj dokładny projekt. Jeśli domek ma być wygodny, przeznacz na podłogę obszar o wymiarach
ok. 3 × 3 m.

Na działce lub w przydomowym ogrodzie poszukaj drzewa, które jest w pełni rozwinięte i zdrowe. Jego pień będzie jednym z elementów wspierających konstrukcję domku na drzewie, więc średnica pnia nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Drzewa chore, martwe lub o nietypowych kształtach nie nadają się do tego celu.

Jakie drewno na domek na drzewie wybrać? Najlepiej nadają się do tego wytrzymałe drzewa liściaste o solidnych gałęziach, takie jak dąb, buk, jabłoń, lipa, orzech czy klon. Uważaj na brzozy i topole — ich gałęzie są zbyt kruche! Wybierając domek na wspornikach, już jedno drzewo wystarczy, żeby skonstruować estetyczne i bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci.

#2 Zamocuj wsporniki

 • Na wsporniki wybierz grube bale lub deski drewniane o prostokątnym przekroju i szerokości min. 10 cm. Im większa platforma domku, tym mocniejsze powinny być wsporniki.
 • Przytnij wsporniki do określonej długości. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy budowę domku dla dzieci na wysokości nie większej niż 2,5 m. Wystarczą więc wsporniki długie na 3 m.
 • Dla każdego z filarów wykop w ziemi dół na ok. 50 cm.
 • Wbij wspornik w ziemię, ustaw go w pionie i zalej betonem.

#3 Zbuduj podłogę i ściany

 • Do osadzonych w gruncie wsporników przybij grube belki, które będą pełnić funkcję stropu. Z jednej strony końce belek mogą być przytwierdzone do pnia drzewa lub opierać się na nim. To dodatkowo wzmocni domek.
 • Do drewnianego stropu przytwierdź deski tarasowe, które stworzą podłogę.
 • Za pomocą płyt OSB (typu 4) lub płyt MFP zbuduj ściany. To dobre materiały na domek na drzewie – są odporne na wilgoć i wytrzymałe. Pamiętaj o tym, by wcześniej wyciąć w nich otwory na okna i wejście.
 • W czasie montażu ścian miej pod ręką wyrzynarkę. Może się okazać, że trzeba będzie wyciąć dodatkowe otwory na gałęzie.
 • Jeśli chcesz zapewnić maluchom więcej prywatności, z tych samych materiałów możesz zbudować drzwi do domku na drzewie.

#4 Montaż dachu

 • Prostym i bezpiecznym rozwiązaniem jest płaski dach jednospadowy zbudowany z desek o prostokątnym przekroju.
 • Pod deskami umieść folię, aby zabezpieczyć wnętrze domku na drzewie przed deszczem.
 • Górę dachu możesz pokryć gontem bitumicznym.

#5 Balustrada i wejście

Upadek z dużej wysokości może być bardzo niebezpieczny, dlatego w projekcie powinieneś uwzględnić solidne ogrodzenie lub poręcz wokół platformy. Ogrodzenie powinno mieć co najmniej 70 cm wysokości, a pionowe tralki — rozmieszczone co 10-15 cm.

Pamiętaj o bezpieczeństwie, planując wejście do domu:

 • Najbardziej stabilne są schody do domku na drzewie, ale wykonanie samonośnej konstrukcji z balustradą może być drogie i wymaga wprawy.
 • Alternatywą jest sznurowa drabinka do domku na drzewie, choć musisz mieć na względzie wiek dzieci. Wspinanie się po takiej drabinie wymaga wprawy!
 • Trzecią opcją jest sztywna drabina, którą można na stałe przymocować do konstrukcji.

 

Czym pomalować domek na drzewie?

Pomysł na domek na drzewie to nie wszystko. Potrzebne jest jeszcze odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji.
Drewniany domek ochroni bezbarwny Altax Impregnat Gruntujący. Można go aplikować zarówno na drewno oszlifowane, jak i nieoszlifowane. Jeśli do budowy wykorzystałeś surowe drewno, impregnat gruntujący zabezpieczy je przed owadami i korozją biologiczną.

Do stworzenia powłoki dekoracyjno-ochronnej polecamy lakierobejcę Ultimate Żywiczna. To preparat, który chroni drewno użytkowane na zewnątrz przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Użycie lakierobejcy nada konstrukcji pięknego, głębokiego koloru.

Teraz już wiesz, jak własnoręcznie stworzyć domek na drzewie. Zatem do dzieła! Przygotuj materiały, narzędzia oraz produkty do drewna marki Altax i spełnij marzenie swojego dziecka!

Udostępnij