TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak pomalować metalowe ogrodzenie wokół domu?


 

Malowanie ogrodzenia wokół domu pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – brama i ogrodzenie zyskują na estetyce, a przy tym są skutecznie zabezpieczone przed korozją oraz przypadkowymi uszkodzeniami. Jeśli chcesz wiedzieć, jak samodzielnie zaplanować i przeprowadzić malowanie ogrodzenia, przeczytaj nasz poradnik.

 

Czym pomalować ogrodzenie metalowe?

W dobrych sklepach ze sprzętem i chemią malarską znajdziesz farby na metalowe ogrodzenie marki Altax. W zasadzie możesz wybrać pomiędzy dwoma wariantami – preparatami nakładanymi bezpośrednio na rdzę oraz emaliami do metalu.

Bezpodkładowe farby, takie jak Altax Farba do metalu bezpośrednio na rdzę są bardzo proste w użyciu. Farby te tworzą ochronno-dekoracyjne powłoki i nie wymagają warstwy podkładowej. Polecamy je, jeśli chcesz przeprowadzić renowację starego ogrodzenia i bramy. Wystarczy przygotować podłoże zgodnie z naszymi podpowiedziami i od razu można aplikować preparat.

Drugą opcją są emalie do metalu, które wymagają użycia podkładu i tworzą powłokę dekoracyjną, a jednocześnie chronią elementy przed warunkami atmosferycznymi. Polecamy je, jeśli planujesz zabezpieczyć nowe ogrodzenie.

Doskonałym przykładem farby do malowania bramy metalowej i ogrodzenia jest Altax Emalia Super Trwała. Ta dostępna w wielu kolorach emalia tworzy bardzo trwałą, a przy tym elastyczną i odporną na uderzenia powłokę. Wyróżnia się wysoką przyczepnością i świetnie chroni metal przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Emalia Super Trwała dostępna jest w 15 odcieniach, więc możesz wybrać wykończenie, które pasuje do koloru elewacji i małej architektury ogrodowej.

 

Malowanie ogrodzeń i bram – rozpocznij od przygotowania podłoża

Malowanie ogrodzeń metalowych nie wymaga dużego doświadczenia ani użycia specjalnych narzędzi. Zacznij od starannego przygotowania podłoża. Brama i ogrodzenie z metalu muszą być dokładnie wyczyszczone. W przeciwnym razie emalia może się źle rozprowadzać, a po wyschnięciu – łuszczyć i odpadać.

Zabezpieczenie metalowego ogrodzenia obejmuje następujące czynności:

  • Usuń ogniska i luźne fragmenty rdzy. Miejsca, w których występuje rdzawy nalot, przeszlifuj papierem ściernym lub szlifierką albo wyczyść przy pomocy szczotki nylonowej. Uwaga: Jeśli wybrałeś preparat Altax Farba do metalu bezpośrednio na rdzę, wystarczy, że usuniesz luźne fragmenty rdzy. Nie musisz czyścić elementów aż do „gołego metalu”.
  • Usuń stare, luźne powłoki malarskie. Jeśli fragmenty poprzedniej powłoki łuszczą się, kruszą lub odpadają, trzeba się ich pozbyć. Punktowo wystarczy papier ścierny. Natomiast jeśli powłoka odpada na większej powierzchni ogrodzenia, wykorzystaj szlifierkę.
  • Dokładnie odpyl powierzchnię.
  • Jeśli trzeba, usuń tłuste zanieczyszczenia. Na ogrodzeniu zewnętrznym mogły pojawić się tłuste plamy smaru lub inne zabrudzenia. Koniecznie trzeba je usunąć, aby nie wpływały negatywnie na trwałość nowo utworzonej powłoki.
  • Teraz metalowe elementy są gotowe na kolejne etapy prac.

 

Jak pomalować ogrodzenie metalowe krok po kroku

Przeczytaj, jak pomalować ogrodzenie i bramę z wykorzystaniem preparatu Altax Emalia Super Trwała.

  • Jeśli przeprowadzasz renowację ogrodzenia, na którym znajdują się ogniska rdzy lub łuszcząca się powłoka, oczyść je zgodnie z opisem, który znajdziesz powyżej. Następnie możesz przejść do etapu 1.
  • Jeśli metal jest zdrowy i nie występują na nim ogniska rdzy, możesz od razu przejść do etapu 2. W takiej sytuacji użycie emalii Altax nie wymaga stosowania podkładu.

Etap 1: Malowanie antykorozyjną farbą gruntującą
Skuteczna renowacja ogrodzenia metalowego wymaga użycia antykorozyjnego preparatu gruntującego. W ten sposób możesz przygotować powierzchnię do położenia farby nawierzchniowej. Preparat gruntujący sprawi, że farba dekoracyjna zyska lepszą przyczepność.

Etap 2: Malowanie farbą nawierzchniową
Stworzenie powłoki dekoracyjno-ochronnej to ostatni etap prac. Dobra farba do ogrodzenia metalowego sprawi, że brama i przęsła będą wyglądać bardzo estetycznie przez kolejne lata. Wybierając preparat, zwróć uwagę na jego trwałość, przyczepność oraz łatwość aplikacji.

Teraz już wiesz, jak samodzielnie zadbać o zabezpieczenie metalowych konstrukcji wokół domu. Wykorzystaj nasze podpowiedzi i ciesz się estetycznym ogrodzeniem i bramą!

Udostępnij