TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak odnowić stare schody drewniane?


 

Drewniane schody mają wiele zalet – zazwyczaj zajmują niewiele miejsca i są lżejsze od schodów żelbetonowych, a dodatkowo nadają wnętrzom pięknego klimatu i charakteru. Z czasem jednak, w wyniku intensywnego użytkowania, tracą swój kolor i połysk, a na drewnie zaczynają pojawiać się odpryski i zarysowania. Renowacja schodów drewnianych sprawi, że odzyskają one swój dawny, elegancki wygląd. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów stare schody drewniane mogą zyskać nowe życie.


Odnawianie starych schodów powinniśmy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Zniszczone stopnie należy wyszlifować tak, aby powierzchnia była ładnie wygładzona. Pozostałości opiłków usuwamy – drewno powinno być suche i czyste. Czasem naprawa schodów drewnianych może wiązać się także z koniecznością uzupełnienia drobnych ubytków w drewnie. Do tego celu służą specjalne szpachle do drewna, którymi w łatwy i szybki sposób można wypełnić uszkodzenia.

Po takim przygotowaniu powierzchni można przejść do malowania. Do zabezpieczenia schodów najlepiej sprawdzą się dwa rodzaje produktów: oleje do drewna lub lakiery do podłóg. Preparat dobieramy w zależności od tego z jakiego drewna schody są wykonane. Olej świetnie sprawdzi się do drewna krajowego twardego i gatunków egzotycznych. Jak pomalować schody drewniane olejem?

Altax Olej do drewna można aplikować pędzlem lub szmatką. Ważne, aby przed rozpoczęciem pracy i już w trakcie malowania mieszać go co kilka minut. W przeciwnym wypadku pigmenty mogą osiadać na dnie, a schody będą mieć nierównomierny kolor. Olej wcieramy wzdłuż słojów dokładając małe porcje tak długo, aż drewno przestanie je chłonąć. Nadmiar produktu zbieramy czystą ściereczką, tak aby nie powstała powłoka. Olej jest suchy po 24 godzinach – po tym czasie można wypolerować schody wilgotną od oleju szmatką.

Lakiery do schodów drewnianych sprawdzą się w przypadku drewna miękkiego (np. sosna, świerk) lub drewna krajowego twardego (np. jesion, buk, dąb). Stopnie najlepiej jest zabezpieczyć 3 warstwami lakieru, nakładanymi w odpowiednich odstępach czasowych. W przypadku Lakieru do podłóg marki Altax drugą warstwę produktu należy aplikować po upływie ok. 2 godzin, a trzecią po co najmniej 2 godzinach. Prace można wykonać używając pędzla lub specjalnego aplikatora. Do nakładania bezbarwnego lakieru sprawdzą się również wałki. Samo malowanie schodów drewnianych nie zajmuje dużo czasu, warto jednak wstrzymać się z użytkowaniem powierzchni już po zakończeniu prac, tak aby produkt zdążył się w pełni utwardzić. Schody można zacząć normalnie użytkować po 7 dniach. Przed upływem 7 dni schody należy użytkować delikatnie.

Aby renowacja schodów drewnianych dała ładne efekty wizualne warto pamiętać nie tylko o stopniach, ale również o innych drewnianych elementach np. poręczach czy balustradach. Wprawdzie czas potrzebny na remont schodów drewnianych nieznacznie się wydłuży, ale finalny efekt z pewnością będzie tego warty.

Udostępnij