TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zrobić drewnianą donicę?


 

Donice drewniane na kwiaty to atrakcyjna ozdoba balkonów, ogrodów i tarasów. W sklepach można wprawdzie kupić gotowe donice wykonane z drewna, jednak często są one bardzo kosztowne, a wymiarami i kolorem nie zawsze pasują do otoczenia, w którym chcemy je ustawić. Dobrym rozwiązaniem będą doniczki własnej roboty. Wystarczy trochę czasu i dobrych chęci, aby stworzyć niepowtarzalne, drewniane osłonki.


Do zrobienia doniczki na balkon potrzebne nam będą: deski, kantówki, płyta wiórowa, wkręty, farby ogrodowe lub inne preparaty do zabezpieczenia drewna np. impregnaty do drewna na zewnątrz, oleje lub lakierobejce. Jeśli doniczki drewniane do ogrodu lub na balkon będą wykonywane z surowego drewna to w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć je stosując impregnat gruntujący Altax, który będzie chronić drewno przed biokorozją: grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie. W kolejnym kroku możemy pomalować donice drewniane na taras czy balkon wybranym produktem. Świetnie sprawdzą się do tego farby ogrodowe Viva Garden!. W palecie 29 kolorów znajdziemy zarówno jasne, pastelowe barwy, jak i mocne, żywe kolory np. Różowe Goździki czy Czerwone Piwonie. Pomalowane donice będą stanowić ciekawy akcent kolorystyczny wśród zielonych roślin. Zwolennicy naturalnego wykończenia mogą postawić na produkty takie jak lakierobejce do drewna np. Lakierobejca Żywiczna marki Altax. Tak pomalowana skrzynia drewniana na kwiaty zyska nie tylko ładne, satynowe wykończenie, ale dodatkowo będzie skutecznie chroniona przed czynnikami atmosferycznymi.

Skrzynki na kwiaty możesz pomalować także już po ich zmontowaniu, jednak jeśli zrobisz to przed skręcaniem to drewno będzie dokładniej zabezpieczone i chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Kiedy mamy już przygotowane materiały i pomalowane deski to możemy przystąpić do ich składania. Łączymy ze sobą ścianki donicy, a na dno montujemy płytę wiórową. Warto pamiętać, że skrzynki drewniane na kwiaty powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W tym celu ich wnętrze należy wyłożyć mocną folią, w której robimy kilka dziurek (zapewni to ujście dla wody przy intensywnie padającym deszczu). Na dno wysypujemy żwir lub keramzyt, które tworzyć będą warstwę drenażową.

Tak przygotowane drewniane donice ogrodowe są gotowe do sadzenia roślin! Wystarczy wypełnić donicę ziemią, a w skrzynkach posadzić ulubione rośliny, zioła i kwiaty. Donice drewniane na balkon lub taras będą nie tylko piękną ozdobą, ale również źródłem satysfakcji, że wykonaliśmy je samodzielnie. A jeśli znudzi nam się ich wygląd to z łatwością będziemy mogli przemalować je ponownie, dzięki czemu nasza drewniana donica zyska zupełnie nowe wykończenie.

Chcesz zobaczyć więcej poradników? Zajrzyj na nasz kanał na portalu Youtube – Viva Garden Viva Home.

Udostępnij