TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak odnowić starą komodę?


 

Choć trendy wnętrzarskie zmieniają się z roku na rok, dużą popularnością od zawsze cieszą się tzw. meble z duszą. Mogą to być na przykład stare komody z okresu PRL, kredensy po naszych babciach czy retro-szafy z poprzedniej epoki. Wiele osób dostaje w spadku właśnie taki mebel i nie bardzo wie, jak go odrestaurować, aby służył przez kolejne lata. Przedstawiamy krok po kroku jak prawidłowo powinna przebiec renowacja komody.

Sklep z antykami, pchli targ czy internetowe aukcje – stare komody do renowacji można znaleźć obecnie w naprawdę wielu miejscach. Niezależnie od tego, w jaki sposób wejdziemy w posiadanie danego mebla, zanim zaczniemy go użytkować, należy niezwłocznie zabrać się za jego renowację.

 

Jak odnowić komodę?

Odpowiadając na pytanie, jak odnowić starą komodę, należy przede wszystkim sprawdzić w jakim stanie jest dany mebel. Niektóre komody drewniane stare wcale nie muszą być mocno zniszczone. W tym wypadku wystarczy tylko porządnie mebel umyć i jest gotowy do użycia. Nieco więcej pracy wymagają przedmioty nadgryzione zębem czasu. Bardzo często w starym drewnie żerują szkodniki, które należy bezwzględnie usunąć przed właściwą renowacją. W tym celu warto zastosować Altax impregnat owadobójczy, który nie tylko pomoże pozbyć się szodników, ale zabezpieczy drewno przed ich kolejną inwazją. Produkt należy implementować stosując się dokładnie do wytycznych zamieszczonych na opakowaniu.

 

Jak pomalować komodę

Kiedy drewno jest już wyczyszczone i pozbawione szkodników, można zabrać się za malowanie komody. Warto ocenić stan powłoki. Jeśli powłoka nie jest zniszczona, można od razu nakładać na nią nową warstwę emalii. W większości przypadków należy jednak zeszlifować wierzchnią warstwę, zwłaszcza jeśli po tylu latach jest już w niektórych miejscach złuszczona czy odpryśnięta. Stara komoda do renowacji może zostać przygotowana poprzez oszlifowanie szlifierką albo papierem ściernym o wysokiej ziarnistości. Po zeszlifowaniu powłoki, należy odpylić i umyć powierzchnię. Odnawianie komody należy rozpocząć dopiero kiedy drewno wyschnie. Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego produktu renowacyjnego. W zależności od tego, jak chcemy aby wyglądała komoda po renowacji, należy dobrać konkretny produkt. Aby zachować rysunek drewna, należy sięgnąć po Altax lakier szybkoschnący do wnętrz. Aby podkreślić rysunek drewna można użyć Altax lakierobejcy szybkoschnącej do wnętrz, a jeśli chcemy, aby rysunek drewna był całkowicie zakryty, wówczas odnowienie komody należy przeprowadzić np. przy pomocy Farby do drewna, MDF i laminatów do wnętrz Altax.

 

Jak odnowić komodę sosnową

Niektóre gatunki drewna są dość miękkie – należy do nich na przykład sosna. Sosnowe meble narażone są bardziej na zarysowania i różnego rodzaju wgniecenia. Wówczas warto po nałożeniu emalii, nałożyć warstwę lakieru szybkoschnącego Altax, aby powłoka przetrwała długie lata bez cienia zadrapań.

Udostępnij