TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Sposoby na drewno bambusowe w Twoim domu


 

Bambus jest rośliną drewniejącą o wąskich łodygach, uznaną przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu za drewno. Jego właściwości znacznie przewyższają możliwości naszego rodzimego dębu czy buku. Bambusy rosną w słonecznych, wilgotnych lasach monsunowych. Cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, gdyż są ekologiczną alternatywą dla innych gatunków. To dzięki ich szybkiemu przyrostowi, niektóre gatunki rosną nawet 100 cm dziennie.

Bambus twardością przewyższa buk, dąb oraz niektóre gatunki drewna egzotycznego. Zależnie od rodzaju desek osiąga od 38 do 109 MPa, przy czym najniższa z tych wartości odpowiada standardowej twardości dębu. Dzięki temu bambus wykorzystywany jest do wykonywania elementów szczególnie narażonych na uszkodzenia, takich jak blaty, podłogi czy schody.

Czym malować drewno bambusowe

Najbardziej popularnym jest bambus w kolorze słomkowym, ale wbrew pozorom występuje on w wielu wariantach. Ciekawy jest również kolor karmelowy, uzyskiwany w procesie obróbki termicznej, oraz tygrysi, który jest połączeniem dwóch wcześniej wspomnianych. Bambusowe deski mogą mieć jednak różne inne kolory, ponieważ mogą być malowane i postarzane różnymi produktami. Dzięki temu możesz osiągnąć dowolny efekt kolorystyczny.

Deska bambusowa impregnacji nie wymaga, nawet w miejscach narażonych na działanie wody, takich jak kuchnia i łazienka. Jeśli jednak chcemy nadać podłodze połysk, nie ma przeciwwskazań, by nałożyć na nią olej lub lakier.

Możesz się zastanawiać, czy deski bambusowe na taras to dobry pomysł. Oczywiście, że tak! Zastosuj na nie olej, a sprawdzą się idealnie na tarasie i w ogrodzie. Są trwałe i wytrzymałe, nie poddają się wilgoci, są stabilne i nie będą pęczniały i się kurczyły. Dzięki tym cechom są świetnym materiałem na podłogę tarasu, która musi być odporna na czynniki atmosferyczne. Oprócz tego zastosowania, w ogrodach często spotkać można balustrady oraz altany wykonane z tego gatunku drewna.

Renowacja podłogi bambusowej nie różni się od innych. Przebiega w kilku etapach. Należy rozpocząć od wyszlifowania wierzchniej warstwy podłogi, do momentu, w którym usunięte zostaną wszelkie uszkodzenia starej powłoki. Do tej czynności wykorzystaj papier ścierny o różnej gradacji. Następnie dokładnie wypełnij ewentualne, głębsze ubytki w deskach szpachlą do drewna. Ponownie zeszlifuj powierzchnię wzdłuż włókien papierem o gradacji 100. Dokładnie odpyl deski. Po tych czynnościach możesz przystąpić do nakładania lakieru. Zaaplikuj 3 warstwy, robiąc między nimi dwugodzinne przerwy. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 72 godziny.

W ostatnich latach w myśl dbania o środowisko na popularności zyskały bambusowe płoty. Najczęściej występują w formie mat ogrodzeniowych, tworzonych z łodyg bambusa. Jego estetyka nawiązuje do stylów boho i rustykalnego, dlatego nie będzie pasować do pałacowych budynków. Ogrodzenie wykonane z bambusa może być trwałym płotem, pod warunkiem, że materiał jest dobrze zaimpregnowany. Wtedy posłuży wiele lat w każdych warunkach.

Chciałbyś odświeżyć wyposażenie swoich wnętrz, ale nie wiesz czym pomalować meble z bambusa? Możesz nanieść na nie bezbarwny lakier szybkoschnący Altax. Dzięki temu uzyskasz bardzo estetyczny efekt, oraz półmatowe lub połyskujące wykończenie.

Renowacja mebli bambusowych nie jest skomplikowana. Jeśli chcesz odnowić nadgryziony zębem czasu element wyposażenia, użyj papieru ściernego lub szlifierki, by zedrzeć warstwę starego lakieru. Następnie użyj lakieru, farby lub lakierobejcy przeznaczonych do drewna. W ten sposób przywrócisz mu dawny blask i przedłużysz jego żywotność.

Udostępnij