TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zrobić drewniany plac zabaw dla dzieci na własnej działce?


 

Własny plac zabaw w ogródku to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich dzieci! Zaprojektowanie bezpiecznej i atrakcyjnej konstrukcji nie jest aż tak skomplikowane, jak może się z początku wydawać. Jak stworzyć miejsce, w którym Twoje dzieci będą bawić się godzinami? Podpowiadamy!

 

Plac zabaw w ogrodzie – inspiracje

Miejsce zabaw w ogrodzie powinno być dostosowane do wieku córki lub syna, jego indywidualnych upodobań i ilości dostępnego miejsca. Jeśli chcesz, żeby dziecko mogło samo bawić się na poszczególnych urządzeniach, zadbaj o to, aby znajdowały się na odpowiedniej wysokości i były wyposażone w specjalne zabezpieczenia.

Pomysły na plac zabaw dla dzieci możesz czerpać z Internetu lub z osiedlowych placów zabaw. Zestaw do ogrodu najczęściej składa się z:

 • domku,
 • piaskownicy,
 • zjeżdżalni,
 • huśtawki,
 • ścianki wspinaczkowej,
 • tyrolki.

Oczywiście nie wszystkie wymienione urządzenia muszą znaleźć się w Twoim ogrodzie. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, postaw na drewniany plac zabaw z domkiem, piaskownicą i huśtawką. Taki zestaw na pewno sprawi dziecku wiele radości.

Drewniany plac zabaw – zrób to sam

Zastanawiasz się, jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, aby był bezpieczny i funkcjonalny? Najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie konstrukcji z drewnianych desek.

Pamiętaj o trzech podpowiedziach naszych ekspertów:

 • Drewno na plac zabaw musi pochodzić ze sprawdzonego źródła.
 • Każdy element powinien być w idealnym stanie.
 • Jeśli chcesz sobie ułatwić pracę, wybierz deski, które są już oszlifowane. Wówczas nie będziesz musiał wygładzać ich powierzchni, a jedynie w razie potrzeb zmienisz kształt wybranych elementów.

Jak samemu zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? W tym celu przygotuj:

 • młotek,
 • piłę tarczową,
 • wkrętarkę,
 • wyrzynarkę,
 • szlifierkę,
 • wiertarkę,
 • poziomicę,
 • miarkę,
 • ołówek stolarski,
 • preparaty do drewna marki Altax,
 • pędzle malarskie.

Prace najlepiej wykonywać w pogodne i bezwietrzne dni. Dobrym pomysłem będzie również znalezienie pomocnika, który poda Ci narzędzia i pomoże przy montażu.

 

Drewniany plac zabaw DIY – instrukcja krok po kroku

Drewniany plac zabaw dla dzieci do ogrodu nie może stanąć w przypadkowym miejscu. Idealna lokalizacja powinna znajdować się z dala od ruchliwej ulicy, na równym terenie oraz w miejscu, które nie jest mocno nasłonecznione.

Kolejną ważną kwestią jest ustawienie poszczególnych urządzeń względem siebie. Zanim rozpoczniesz budowę, stwórz projekt, który uwzględni ukształtowanie terenu, widoczność dziecka z okien domu i okoliczną roślinność.

Jak zrobić plac zabaw krok po kroku? Sprawdź nasze podpowiedzi!

#1 Piaskownica
Trudno wyobrazić sobie plac zabaw dla dzieci bez piaskownicy. Najmłodsi uwielbiają tworzyć budowle z piasku i mogą robić to długimi godzinami. Piaskownicę możesz zrobić z heblowanych desek. Zwykle ma ona kształt kwadratu lub prostokąta. W rogach warto umieścić szersze deski, na których dziecko będzie mogło siedzieć. Dla jeszcze większej wygodny na siedzisku możesz zamontować gąbkę obitą materiałem.

#2 Huśtawka
Drewniane huśtawki to stabilne i bezpieczne konstrukcje. Można je też z łatwością przytwierdzić do ziemi. Najprostszy model zrobisz z wyprofilowanych belek i sznurków. Od czego zacząć? Dwie belki ustaw pod skosem i skrzyżuj u szczytu. Taką konstrukcję umieść po obu stronach huśtawki, a następnie oprzyj na niej belkę poprzeczną. Do belki poprzecznej przytwierdź siedzisko za pomocą haka i sznurka lub łańcucha.

#3 Domek do zabawy
Domek na drewnianym placu zabaw dla dzieci z huśtawką to jedna z bardziej skomplikowanych konstrukcji. Do jego wykonania będziesz potrzebować wysokich słupów, na których ustawisz podest. Słupy należy wbić do podłoża za pomocą solidnych metalowych kotew. Natomiast do łączenia elementów konstrukcyjnych możesz zastosować śruby zamkowe. Domek warto połączyć ze zjeżdżalnią i drabinką. Pamiętaj, że taka konstrukcja musi być bardzo stabilna i bezpieczna. Dlatego na podeście wokół domku trzeba zbudować mocne barierki.

#4 Impregnacja i malowanie
Poszczególne elementy drewnianego placu zabaw dla dzieci trzeba odpowiednio zaimpregnować. Deski i belki muszą być zabezpieczone przed wilgocią, grzybami i mchem.

Do tego celu najlepiej sprawdzą się preparaty Altax. Na surowe oszlifowane drewno możesz nałożyć Impregnat Gruntujący, który doskonale chroni surowiec przed biokorozją. Warstwę ochronno-dekoracyjną o gustownym, satynowym wykończeniu, z łatwością stworzysz dzięki Lakierobejcy Premium, dostępnej w wielu różnych wersjach kolorystycznych.

Teraz już wiesz, jak zrobić plac dla dzieci w ogrodzie. Samodzielne wykonanie projektu jest tańsze niż kupienie gotowych elementów, więc to doskonały pomysł na oszczędności. Jeśli się postarasz, Twój plac zabaw zapewni dzieciom wiele godzin wspaniałej rozrywki.

Udostępnij