TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zrobić piaskownicę dla dzieci z drewna?


 

Zakup drewnianej piaskownicy ogrodowej to spory wydatek. Tymczasem taką konstrukcję możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie przy użyciu drewnianych desek i podstawowych narzędzi. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak zrobić piaskownicę dla dziecka.

 

Piaskownica dla dziecka DIY – zostań bohaterem we własnym domu

W sklepach budowlanych znajdziesz wiele kolorowych piaskownic dla dzieci. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, że konstrukcja jest bezpieczna i idealnie dopasowana do warunków panujących w Twoim ogrodzie, lepiej będzie, jak wykonasz ją sam.

Jest to niepowtarzalna okazja, aby stworzyć odpowiednio dużą i głęboką piaskownicę, którą możesz wyposażyć w dodatkowe miejsca do siedzenia. Piaskownica DIY na pewno zrobi duże wrażenie na Twoim dziecku i sprawi, że zyskasz w jego oczach.

Porada. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, możesz poprosić je o pomoc w budowie piaskownicy. W efekcie spędzicie razem wyjątkowo udany czas.

 

Budowa piaskownicy dla dzieci – podstawowe zasady

Domową piaskownicę najczęściej wykonuje się z sosnowych desek, które wcześniej zostały odpowiednio zaimpregnowane.
Przed rozpoczęciem pracy narysuj projekt na kartce, aby dokładnie policzyć, ile desek będzie Ci potrzebnych. Głębokość piaskownicy z desek zwykle wynosi od 30 do 50 cm. Konstrukcja może być kwadratowa lub prostokątna. Jej wielkość powinna być uzależniona od liczby dzieci, która będzie na co dzień korzystać z piaskownicy oraz ilości dostępnego miejsca.

Zanim rozpoczniesz budowę, przygotuj sobie następujące materiały, narzędzia i akcesoria:

  • 8 szt. desek sosnowych do wykonania boków,
  • 4 deski sosnowe do wykonania siedziska,
  • 4 listwy sosnowe narożne,
  • Impregnat Gruntujący Altax,
  • Emalię Super Trwałą Altax,
  • pędzel do malowania,
  • przepuszczalną matę lub czarną folię na dno piaskownicy,
  • wkręty do drewna,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • worki z piaskiem.

 

Budowa drewnianej piaskownicy dla dzieci krok po kroku

Piaskownica dla dzieci drewniana musi być umieszczona na równym i stabilnym podłożu. Konstrukcja nie powinna znajdować się w miejscu mocno nasłonecznionym, ale też nie warto budować jej pod drzewem, ponieważ wtedy kwiaty, liście i owoce będą zanieczyszczać piasek. Sprawdź, jak zbudować drewnianą piaskownicę dla dzieci krok po kroku!

Krok 1. Zaimpregnuj deski
Deski na piaskownicę muszą być dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, ponieważ będą nieustannie narażone na kontakt z wilgocią oraz zmiennymi temperaturami.

Do tego celu warto zastosować Impregnat Gruntujący Altax, który aplikuje się na oszlifowane i odpowiednio przycięte deski. Dla uzyskania satysfakcjonującego rezultatu wystarczy nałożyć jedną warstwę. Całkowity czas schnięcia preparatu wynosi 24 godziny.

Krok 2. Przygotowanie podłoża
W międzyczasie możesz zabrać się za przygotowanie podłoża. Z ziemi musisz usunąć kamienie, korzenie i inne zanieczyszczenia.

Następnie wykop nieckę o głębokości ok. 10-30 cm i umieść w niej przepuszczalną matę lub czarną folię. Ten element doskonale zabezpieczy piaskownicę przed wilgocią oraz przerastaniem chwastów.

Krok 3. Malowanie desek
Jeśli chcesz nadać deskom atrakcyjny kolor, to możesz zrobić to jeszcze przed ich montażem. Wybrany preparat powinien tworzyć trwałą i odporną na ścieranie powłokę, ponieważ piaskownica z desek zwykle jest bardzo intensywnie użytkowana.

Polecanym przez nas produktem jest Emalia Super Trwała Altax, ponieważ zapewnia mocne krycie i jest dostępna w wielu, lubianych przez dzieci kolorach. Dzięki niej piaskownica stanie się atrakcyjna, a dziecko będzie chętnie się w niej bawić.

Krok 4. Budowa boków i siedziska
Budowę piaskownicy rozpocznij od połączenia ze sobą boków. Do tego celu użyj wkrętów i listwy narożnej. Boki powinny składać się z co najmniej dwóch desek ułożonych jedna na drugiej.

Kolejnym krokiem będzie osadzenie konstrukcji w niecce i wykonanie siedziska z zaimpregnowanych i pomalowanych desek sosnowych. W takim wypadku warto sięgnąć po nieco szersze deski, które następnie należy ściąć pod kątem 45 stopni i zamontować do listew narożnych od góry przy pomocy wkrętów do drewna. Do siedziska możesz dodatkowo przytwierdzić gąbkę obszytą materiałem dla uzyskania jeszcze większego komfortu.

Teraz już wiesz, jak zrobić funkcjonalną i bezpieczną piaskownicę dla dzieci z drewnianych desek. Pamiętaj, że możesz dowolnie modyfikować swój projekt w taki sposób, aby odpowiadał Twoim potrzebom i możliwościom. Zapewniamy, że drewniane piaskownice dla dzieci to gwarancja dobrej zabawy i zadowolenia każdego dziecka.

Udostępnij