TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak wykonać pergolę ogrodową z drewna?


 

Pergola ogrodowa to element małej architektury, który może całkowicie odmienić wygląd Twojego ogrodu. Prostą konstrukcję możesz wykonać samodzielnie lub z drobną pomocą osób trzecich. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zobacz, jak samemu zrobić pergolę!

 

Z czego składa się pergola ogrodowa?

Pergole ogrodowe różnią się między sobą budową, kształtem i zastosowaniem. Niektóre konstrukcje pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, podczas gdy inne dodatkowo chronią domowników przed słońcem i deszczem. Najprostsza i zarazem najpopularniejsza pergola ogrodowa składa się z czterech pionowych belek i zadaszenia.

Z czego zrobić pergolę, żeby była efektowna i trwała? Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się konstrukcje wykonane z drewna. Pergola może być obiektem wolnostojącym lub możesz ją też zamontować przy ścianie budynku bezpośrednio na ziemi, lub na tarasie.

Pergola przyścienna drewniana to świetny wybór dla osób, które chcą osłonić wnętrze domu przed nadmiarem słońca i uwielbiają wypoczywać na łonie przyrody.

 

Jak przygotować się do budowy pergoli ogrodowej?

Podstawą będzie znalezienie miejsca, w którym ma stanąć drewniana pergola i odpowiednie przygotowanie podłoża. Budowa pergoli nie jest skomplikowana, jednak wymaga stworzenia precyzyjnego projektu, który uwzględnia wszystkie istotne zmienne.

Konstrukcja może być wykonana ze świerku, sosny, buku lub dębu. Oprócz dobrej jakości drewna do wykonania pergoli ogrodowej będziesz potrzebować:

 

Jak zrealizować projekt pergoli ogrodowej krok po kroku?

Gdy masz już zrobiony projekt pergoli ogrodowej i znalazłeś dla niej idealne miejsce, czas połączyć wszystkie elementy ze sobą. Budowę pergoli należy rozpocząć od starannego przygotowania drewnianych słupów i listew. W tym celu należy je odpowiednio wyszlifować i przyciąć tak, aby były równe, a jednocześnie zachowały swój naturalny wygląd. Budowa pergoli ogrodowej składa się z następujących etapów:

Etap 1. Impregnacja i malowanie drewna
Pergola ogrodowa musi być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której drewno nie będzie odpowiednio chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Zanim rozpoczniesz montaż, koniecznie zaimpregnuj wszystkie elementy dobrej jakości preparatem do drewna. Możesz użyć na przykład Impregnatu Gruntującego Altax. Ten środek zabezpiecza drewno przed sinizną, grzybami, pleśnią, a nawet szkodnikami.

Impregnat techniczny jest bezbarwny. Jeśli chcesz efektownie podkreślić rysunek słojów, użyj Lakierobejcy Ultimate Żywicznej, która tworzy powłokę zdolną do samoczyszczenia. Ten preparat jest dostępny w kilku ciepłych kolorach, dzięki czemu idealnie wyeksponuje walory drewna.

Etap 2. Montaż kotew i pionowych słupów
Kolejnym etapem jest montaż kotew. Pergola ogrodowa musi być stabilna, szczególnie jeśli na co dzień będzie narażona na silne powiewy wiatru. Kotwy montuje się w ziemi. Te elementy muszą być idealnie wypoziomowane, co możesz osiągnąć poprzez zastosowanie poziomicy. Następnie do kotew należy przymocować pionowe słupy za pomocą specjalnych śrub, w równych odległościach od siebie.

Etap 3. Montaż daszku i dekorowanie
Dach pergoli możesz zrobić z drewnianych desek lub listew. Najpierw połącz je w jedną całość przy użyciu specjalnych śrub, a dopiero potem umieść dach na pionowych słupach. Jeśli konstrukcja jest duża, poproś o pomoc drugą osobę. Razem będzie Wam łatwiej osadzić dach i przykręcić go do słupów. Pionowe belki warto też dodatkowo wesprzeć wspornikami.

Na końcu możesz zająć się dekorowaniem pergoli. W takim wypadku doskonale sprawdzą się ozdobne rośliny o długich i wiotkich łodygach, zwiewne tkaniny, lampiony oraz drewniane lamele. Pergola lamelowa drewniana doskonale chroni przed nadmiarem słońca i pięknie prezentuje się w nowoczesnych ogrodach.

Budowa pergoli to wyzwanie, z którym na pewno sobie poradzisz. Projekt możesz stworzyć samodzielnie lub sięgnąć po gotowe inspiracje z Internetu. Alternatywą są gotowe zestawy do samodzielnego montażu. W takim wypadku warto również zastosować impregnat do drewna, aby poprawić walory estetyczne konstrukcji i przedłużyć jej żywotność.

Udostępnij