TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak odnowić stare futryny?


 

Czy wiesz, że wymieniając drzwi na nowe nie musisz wymieniać także futryny? Jej wymiana wiąże się z dużą ilością pracy i jest kosztowna. Dużo łatwiejszym, szybszym i tańszym rozwiązaniem jest odnowienie ościeżnicy wykorzystując do tego celu lakierobejce, emaile lub lakiery do drewna. Futryna drewniana będzie odświeżona i dopasowana kolorystycznie do drzwi. Jeśli chcesz, aby stare futryny znów wyglądały ładnie i estetycznie, sprawdź jak odnowić je we własnym zakresie.

 

Renowacja futryn drewnianych

Odnawianie futryn drewnianych należy rozpocząć od przygotowania powierzchni i usunięcia starych powłok malarskich. W tym celu wyjmujemy drzwi z ościeżnicy i odkładamy je na bok. Fragmenty podłogi oraz ścian przy framudze oklejamy taśmą malarską, tak aby zabezpieczyć je przed pomalowaniem. Całą podłogę warto zabezpieczyć folią, co pozwoli uniknąć ewentualnych zabrudzeń. Szlifowanie futryn drewnianych w celu usunięcia starych powłok malarskich można zrobić przy użyciu szlifierki, papieru ściernego lub bloku szlifierskiego z tarczą o średniej ziarnistości. Szlifowanie najlepiej wykonywać wzdłuż słojów drewna. Wprawdzie nie trzeba usuwać całej powłoki, ale pozbycie się jej zapewnia ładniejszy efekt wizualny, zwłaszcza jeśli chcemy podkreślić naturalny wygląd drewna.

Po ukończeniu szlifowania framugi drewniane oczyszczamy z nagromadzonego pyłu, np. przy użyciu wilgotnej ściereczki. Dokładnie przyglądamy się powierzchni drewna, sprawdzając czy nie ma żadnych uszkodzeń. Szpachlowanie futryny drewnianej pozwoli wypełnić wszelkie ubytki i zarysowania. Po takim przygotowaniu powierzchni możemy rozpocząć malowanie futryn drewnianych. Do odnawiania drewnianej ościeżnicy możemy wykorzystać różne produkty: Altax Lakierobejcę do drewna, Altax Lakier Super Trwały, Altax Olej do drewna lub Altax Emalię Szybkoschnącą. Przy aplikacji produktów kierujemy się wskazówkami podanymi przez producenta na opakowaniu.

 

Renowacja futryn metalowych

Odnawianie futryn metalowych można przeprowadzić wykorzystując Szybkoschnącą Emalię marki Altax, która idealnie nadaje się do malowania metalu. Dodatkowym atutem tego produktu jest szeroka paleta kolorystyczna – emalia dostępna jest w kolorach odpowiadających najczęściej wybieranym kolorom drzwi (np.: dąb srebrny, palisander, kasztan, orzech czy tik). Malowanie futryn metalowych jest bardzo łatwe. Do nakładania emalii najlepiej wybrać pędzel, ponieważ pozwala dokładnie zaaplikować produkt nawet w trudno dostępnych miejscach.

 

Podsumowanie

Odnawianie futryn do drzwi, przy odrobinie czasu i chęci, nie jest trudne, a zapewnia bardzo ładny efekt. Przy niewielkich kosztach i niewielkim nakładzie pracy stare futryny mogą wyglądać jak nowe. Pomalowane framugi drzwiowe, dzięki szerokiej palecie kolorystycznej produktów do odnawiania, mogą idealnie komponować się z wymienionymi drzwiami. Futryna drzwiowa drewniana w odświeżonej postaci będzie idealną oprawą wejścia do domu lub pokoju.

Udostępnij