TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Ziołowy ogródek z palet – jak go zrobić?


 

Tymianek, bazylia, oregano, mięta i melisa – trudno wyobrazić sobie kuchnię bez dodatku tych aromatycznych ziół. Przy odrobinie wysiłku możesz założyć mały zielnik z palet, który pozwoli Ci mieć je wszystkie na wyciągnięcie ręki i stanie się ozdobą Twojego tarasu lub balkonu! Przeczytaj, jak wykonać zielnik krok po kroku i jak zabezpieczyć go przed wilgocią.

 

Dlaczego warto posiadać ziołowy ogród z palet?

Palety to materiał, który doceniają wszyscy majsterkowicze. Można z nich zrobić mnóstwo przedmiotów codziennego użytku — stoliki, sofy, regały itd. Doskonałym pomysłem jest też zastosowanie palet, by założyć ziołowy ogródek. Dlaczego warto? Powodów jest wiele!

  • Zyskasz stały dostęp do świeżych ziół. To cenne źródło witamin, z którego możesz czerpać przez cały rok.
  • Własnoręcznie wykonany zielnik z palety to oszczędność pieniędzy. Zamiast kupować gotową skrzynię, wystarczy wolne popołudnie i odrobina samozaparcia.
  • Udekorujesz swój ogród lub balkon. Stosując Impregnat Jedna Warstwa, z łatwością dopasujesz wygląd zielnika do swoich upodobań. Preparat zawiera system wosków, który tworzy elastyczną powłokę, która się nie łuszczy. Zabezpieczone w ten sposób paleta będzie świetnie się prezentować przez wiele lat.

 

Jak założyć ogródek ziołowy — od czego zacząć

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać zielnik drewniany, możesz skorzystać z setek inspiracji. Miłośnicy technik DIY prezentują różne metody układania i łączenia palet, więc ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia. Pomysł na ogródek ziołowy łatwo znajdziesz w sieci lub mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, którą konfigurację wybierzesz, przyda Ci się kilka podstawowych narzędzi i materiałów. Chodzi m.in. o papier ścierny, nożyczki, taker i pasujące do niego zszywki, czarną agrowłókninę lub worki po kawie, ziemię ogrodową i kompost. Niezbędne będą też nasiona ziół lub sadzonki z rozsady. Masz zamiar ustawić ogródek ziołowy z palet na zewnątrz? Jeśli tak, potrzebujesz jeszcze środka do zabezpieczenia palety przed deszczem i śniegiem. W ofercie Altax znajdziesz szereg impregnatów gruntujących i ochronno-dekoracyjnych. Te ostatnie dostępne są w różnych odcieniach i zamienią Twój zielnik w piękną dekorację.

 

Jak zrobić zielnik z palety krok po kroku

Trzymając się wymienionej niżej kolejności, bez trudu wykonasz zielnik z europalety, nawet jeśli nie masz wielkiego doświadczenia. Do ekologicznego zielnika najlepiej jest kupić nowe palety z marketów dla majsterkowiczów.
Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie palet z odzysku, pamiętaj, że mogą być one nasączone środkami grzybobójczymi. Poza tym palety z wymagają szlifowania (szlifierką elektryczną) i odpylenia. Dlatego w czasie pracy korzystaj ze środków ochrony osobistej, takich jak rękawice. Uważaj też na ostre krawędzie i wystające gwoździe.

  1. Przygotuj paletę. Jeśli jest brudna, oczyść ją i odtłuść.
  2. Zabezpiecz paletę przed wilgocią, brudną ziemią, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Wykorzystaj jeden z preparatów Altax. Na przykład Impregnat Jedna Warstwa jest łatwy w aplikacji i tworzy bardzo estetyczne powłoki z matowym wykończeniem.
  3. Wybierz miejsce, w którym ustawisz zielnik. Powinno być dobrze nasłonecznione i suche, żeby zioła w palecie miały optymalne warunki do wzrostu.
  4. Pamiętaj o drenażu! Na dnie palety umieść warstwę żwiru lub keramzytu, żeby uniknąć gromadzenia się nadmiaru wody.
  5. W zagłębieniach palety przygotuj podłoże. Miłośnicy ogrodnictwa używają gotowej mieszanki lub łączą ziemię ogrodową z torfem i piaskiem w proporcjach 1:1:1.
  6. Zasadź wybrane zioła. Nie zapomnij podpisać każdego stanowiska!
  7. Żeby utrzymać rośliny w dobrej kondycji, regularnie je podlewaj.
Zrób zielnik na palecie i ciesz się efektami pracy!

Teraz już wiesz, jak zrobić zielnik w ogrodzie. A przecież to zaledwie jedna z wielu metod na stworzenie oryginalnego ogródka ziołowego. Masz inne pomysły? Nie bój się eksperymentować! Oczyszczone i zaimpregnowane palety możesz ze sobą łączyć na wiele sposobów. Miłej zabawy!

Udostępnij