TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Szkodniki drewna – jak zabezpieczyć przed nimi drewno?


 

Drewno, choć uniwersalne, ciepłe i bardzo estetyczne, jest narażone na niszczące działanie owadów i mikroorganizmów. Szkodniki mogą pojawić się nagle i wyrządzić duże spustoszenia. Przeczytaj, czym zabezpieczyć drewno przed szkodnikami. W tym artykule omówimy jedną z najskuteczniejszych metod – impregnację.

 

Ochrona drewna przed szkodnikami jest bardzo ważna

Mówiąc o szkodnikach w drewnie, mamy na myśli owady, dla których drewno jest pożywieniem. Insekty te nazywa się inaczej ksylofagami lub drewnojadami. W naturalnych warunkach, gdy atakują martwe lub chore drzewa, są bardzo pożyteczne. Niestety często zdarza się, że owady te zaczynają żerować na drewnie już obrobionym, co prowadzi do obniżenia jego jakości technicznej lub wartości estetycznej.

 

Jakie owady w drewnie występują najczęściej?

W Polsce największe szkody w drewnie wyrządzają różne gatunki chrząszczy. Można podzielić je na insekty, które żerują na drewnie suchym i te, które atakują drewno wilgotne, czyli materiał o wilgotności powyżej 20%.
Dwa najczęściej występujące szkodniki to kołatek domowy i spuszczel pospolity.

  • Kołatek domowy. Ma ciemnobrunatny lub brązowy kolor i pojawia się w okresie od kwietnia do sierpnia. Jego pożywieniem jest drewno z drzew liściastych i iglastych. Często atakuje stare drewno (nawet kilkusetletnie), a niekiedy także materiały drewnopochodne. Żeruje na drewnianych konstrukcjach i meblach aż do momentu całkowitego ich zniszczenia.
  • Spuszczel pospolity. Ma ciemnobrunatny, brązowy lub czarny kolor i rozmnaża się od czerwca do sierpnia. Żywi się drewnem pochodzącym z drzew iglastych (sosna, jodła, świerk itd.) i może wyrządzić spustoszenia nawet w głębokich warstwach materiału. Atakuje drewniane ściany, słupy i inne elementy wspornikowe, a nawet więźby dachowe.

Jeśli lubisz drewniane meble, schody i inne konstrukcje, to zawczasu przygotuj je na pojawienie tych i innych gatunków ksylofagów. Istnieje wiele różnych sposobów na zabezpieczenie drewna przed szkodnikami. Przeczytaj o impregnacji – metodzie uznawanej przez fachowców za najbardziej skuteczną.

 

Jak chronić drewno? Impregnować!

Szkodniki w drewnie wyrządzają wiele szkód, a gdy już zadomowią się w jakimś miejscu, niełatwo je usunąć. Dlatego wszystkie konstrukcje drewniane, takie jak więźby dachowe, fragmenty stolarki, schody i meble należy impregnować. Skuteczna impregnacja obejmuje nałożenie na powierzchnię drewna środka o długotrwałym działaniu biobójczym. Nowoczesne preparaty, które znajdziesz w ofercie Altax, to produkty wielofunkcyjne. Dzięki temu chronią drewno nie tylko przed szkodnikami, ale też przed grzybami pleśniowymi, sinizną i innymi przyczynami korozji biologicznej.

 

Jaki preparat do impregnacji drewna wybrać?

Jeśli chcesz ochronić drewniane konstrukcje i meble przed insektami, postaw na sprawdzone i skuteczne rozwiązania. Dobry impregnat do drewna zabezpieczy mebel na długie lata.

Właśnie tak działa bezbarwny Altax Impregnat Gruntujący, który można stosować zarówno na drewno oszlifowane, jak i nieoszlifowane. Możesz go użyć do ochrony wszelkich elementów wewnątrz i na zewnątrz. Sprawdzi się także jako środek do zabezpieczenia więźby dachowej przed szkodnikami.

Ochrona drewna przed szkodnikami z Impregnatem Gruntującym Altax jest bardzo łatwa. Wystarczy oczyścić powierzchnię drewna i sprawdzić, czy jest sucha, a następnie nanieść pędzlem jedną warstwę preparatu. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć stare drewno lub drewniane meble, wybierz właśnie tę metodę.

Preparat nie tworzy powłoki i nie zmienia koloru powierzchni, dlatego jest tak uniwersalny. Po 24 godzinach, kiedy zaimpregnowany materiał już wyschnie, zastosuj inne produkty Altax przeznaczone do drewna.

Zależnie od gatunku drewna oraz Twoich oczekiwań możesz wybrać olej, lakierobejcę lub lakier, czyli powłoki dekoracyjne. Wysokiej klasy impregnaty ochronno-dekoracyjne zabezpieczają drewno przed czynnikami atmosferycznymi i nadają mu określony kolor.

 

Zadbaj o skuteczną ochronę drewna z Altax

Na stronie internetowej Altax znajdziesz szeroki wybór preparatów technicznych do drewna, w tym bardzo skuteczny Impregnat Gruntujący. Zapoznaj się szczegółowo z naszą ofertą i zadbaj o ochronę drewna przed szkodnikami!

Udostępnij