TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Czym pomalować skrzynie na warzywa?


 

Warzywa z własnego ogródka, kto o tym nie marzy. Móc wyjść z domu, prosto do ogrodu i zerwać świeże warzywa prosto do kuchni. Jednak zanim będzie można się cieszyć własnymi plonami, trzeba odpowiednio przygotować miejsce. Idealne do tego będą skrzynie ogrodowe na warzywa, które można kupić gotowe do złożenia, ale także zbudować samemu. I choć w sklepach nie brakuje tych pierwszych, to bez większego problemu można odszukać proste poradniki, w jaki sposób je zrobić samodzielnie.

 

Skrzynia na warzywa do ogrodu

W tym materiale nie będziemy się skupiać na tym jak zrobić skrzynie na warzywa do ogrodu. Zajmiemy się jej zabezpieczaniem, a właściwie zabezpieczaniem drewna, z którego będzie ona zbudowana.

To o czym koniecznie trzeba pamiętać to, że każda taka skrzynia ma praktycznie cały czas dostęp do ziemi oraz wilgoci, które w połączeniu i przy niedostatecznym zabezpieczeniu ogrodowej skrzynki na warzywa, w bardzo znaczący sposób przyspieszą jej degradację. Zatem od czego zacząć? Czym pomalować drewniane skrzynie na warzywa do ogrodu?

 

Jak zabezpieczyć warzywniak w drewnianych skrzyniach

Drewno surowe trzeba z każdej strony zabezpieczyć impregnatem gruntującym, który będzie chronił przed grzybami pleśniowymi i rozkładu, przy czym nie uda się tych procesów całkowicie zahamować, jednak skrzynie w skrajnych warunkach będą narażone na ciągły kontakt z wodą. Taki impregnat pomoże chronić drewno, przez co wydłuży jego żywotność, a to wprost będzie oznaczać, że drewniane skrzynie będą mogły być dłużej używane. Impregnat gruntujący najlepiej wybrać w formie bezbarwnej, tak aby nie zmienić koloru drewna i następnie móc mu nadać odpowiednie wykończenie.

Należy pamiętać, żeby boki oraz spód skrzyni wyłożyć folią. Dodatkowo na spodzie trzeba zrobić otwory, by woda miała gdzie odpływać.

 

Czym pomalować skrzynie na warzywa

Tak przygotowaną drewnianą skrzynię do naszych warzyw możemy wykończyć dowolnym produktem ochronno-dekoracyjnym. Najlepsze zastosowanie będą miały tu impregnaty, które będą nadawać matowego wykończenia oraz specjalne farby do drewna. Pozostanie tylko wybór koloru, na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór i nie powinno być z tym większego problemu, dzięki czemu malowanie skrzynek drewnianych na warzywa to sama przyjemność.

Oczywiście taką skrzynię należy zabezpieczyć zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz w całości. Warto poświęcić kilka chwil, aby zrobić to dobrze i starannie.

Tak przygotowane drewniane skrzynie na warzywa mogą być z pewnością wykorzystywane kilka sezonów, a jedyne co trzeba wykonywać w celu ich ochrony, to co kilka lat przemalować, aby wzmocnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi czy promieniowaniem UV.

Udostępnij