TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Drewniana skrzynia – jak zrobić skrzynię na balkon?


 

Mieszkanie w bloku z balkonem – jak w szybki i prosty sposób dodać odrobinę zieleni do swojego otoczenia? Dobrym pomysłem może być drewniana skrzynia na balkon. Już od kilkunastu lat wiadomo, że balkony przestały pełnić swoja klasyczną funkcję, teraz często są przebudowywane na miejsce odpoczynku i relaksu, któremu towarzyszy drewniana architektura i zieleń.

 

Jak zrobić drewnianą skrzynię

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest kupno lub samodzielna budowa skrzyni z desek. Skrzynie balkonowe spełniać mogą zarówno rolę przechowalniczą, jak i wypoczynkową. Dodatkowo można obok nich ustawić drewniane regały, mini stolik i kącik, w którym można odpocząć, poczytać książkę, gotowy. Dla bardziej ambitnych osób również niewielkim nakładem czasu, można przygotować drewniane skrzynki, a w nich posadzić roślinność, która wytrzyma balkonowe klimaty. Większość balkonowych mebli jest oferowana jako rozwiązania drewniane. Ze względu na deficyt miejsca w zabudowie blokowej, zalecane jest kupienie gotowych rozwiązań, już skręconych lub do samodzielnego montażu. Jednak oczywiście, jeśli ktoś chce i potrafi, to można takie wyposażenie balkonu zbudować samodzielnie.

 

Skrzynie drewniane na balkon – jak zabezpieczyć

Bez znaczenia, które rozwiązanie zostanie wybrane, drewniane elementy trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych. Surowe drewno należy zabezpieczyć impregnatem gruntującym w wersji bezbarwnej, a następnie w zależności, jaki efekt pragnie się osiągnąć, można wybrać na przykład impregnat ochronno-dekoracyjny, który zachowa rysunek drewna i nada drewnianym skrzyniom wykończenia matowego. Innym rozwiązaniem jest lakierobejca, która podkreśli rysunek drewna i sprawi, że drewno będzie miało wygląd delikatnej satyny. A coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są farby do drewna, które charakteryzują się wysoką odpornością na wiatr, deszcz czy wahania temperatury, występują w szerokiej palecie kolorystycznej i możne je wybrać w różnych wykończeniach, od matowego przez satynowe, na połysku kończąc.

Pielęgnacja i ochrona drewnianych skrzyń, stolików czy innych mebli ogrodowych jest bardzo ważna. Bez niej, takie meble nie wytrzymają długo i po upływie jednego sezonu stracą swój urok, drewno zszarzeje, a po kolejnych kilku zacznie podlegać szybszej biodegradacji. Skrzynki z desek do posadzenia roślin podobnie, niewłaściwie chronione przed wilgocią z ziemi, nie będą cieszyć oka swoim pięknem. Warto zatem poświęcić kilka chwil, aby zatroszczyć się o tego typu elementy – jeśli ma się planach traktować balkon, jak najbliższe miejsce do spędzenia wolnego czasu.

Udostępnij