TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Konserwacja i renowacja okien drewnianych krok po kroku


 

Mówi się, że upływający czas najlepiej widać obserwując doroślejące dzieci lub niszczejące przedmioty. I o ile pierwsza z przesłanek może cieszyć, druga zawsze jest problemem. A kiedy dotyczy to wyposażenia domu, nie dość, że smuci, to też dużo kosztuje. Jeśli jesteś więc w sytuacji, kiedy twoje okna straciły pożądany wygląd, renowacja okien drewnianych jest dla Ciebie.

Zamiast wymieniać drewniane okna na nowe, warto rozważyć ich naprawę. Często jest ona szybkim i tanim sposobem na poprawę ich wyglądu. Naprawa okien drewnianych powinna rozpocząć się od sprawdzenia stanu ramy oraz skrzydła. Jeśli jest ono bardzo zniszczone przez szkodniki lub niekorzystne warunki atmosferyczne, może się okazać, że twoja drewniana stolarka okienna jest w tak złym stanie, że jednak taniej będzie udać się do sklepu po nową.

Jak odnowić drewniane okna?

Jeśli po wstępnych oględzinach okaże się, że drewno nie jest całkowicie zniszczone, można zacząć planować prace renowacyjne. Odnawianie okien drewnianych najlepiej zacząć od odkręcenia wystających elementów oraz zabezpieczenia szyb taśmą malarską. Jeśli masz stare okiennice drewniane, zdrap poprzednią farbę za pomocą skrobaka lub szlifierki. Po dokładnym usunięciu powłoki możemy przejść do szlifowania za pomocą papieru ściernego. Po tym kroku okno należy dokładnie oczyścić z pyłu i umyć. Po wyschnięciu uzupełnić ubytki szpachlą stolarską i pod koniec ponownie wyszlifować. Ostatnim krokiem jest malowanie skrzydła i ramy okiennej. Idealnie sprawdzi się do tego Farba do drewna na zewnątrz Altax, która ma bardzo dobre krycie i zapewnia do 10 lat ochrony.

Okna drewniane konserwacja

Nawet jeśli twoje okna wyglądają ładnie i nie potrzebują gruntownej renowacji, warto dbać o nie regularnie. Najlepiej, aby konserwacja okien odbywała się dwa razy w roku: przed i po zimie. Zacznij od umycia okna szmatką z wodą i łagodnym środkiem myjącym. Na okiennice z drewna warto nałożyć preparat konserwujący. Pamiętać należy także o uszczelkach, które raz w roku należy pokryć talkiem oraz okuciach, które warto posmarować olejem.

Udostępnij