TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Odnawianie mebli lakierowanych – krok po kroku


 

Drewniane meble są coraz mniej spotykanym elementem domów i mieszkań. Wiąże się to między innymi z tym, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i troski. Ochrona przed zarysowaniami czy plamami – to najczęstsze problemy, z jakimi można się spotkać. Jak odnowić stare meble lakierowane? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

 

Odnawianie mebli lakierowanych

Przed rozpoczęciem użytkowania takiego drewnianego mebla, należy je odpowiednio ochronić. Drewno jest materiałem bardzo chłonnym i brak jakiejkolwiek powierzchni ochronnej, sprawi, że nawet najmniejsze zabrudzenie wniknie głęboko w strukturę drewna. Dlatego tak ważne jest polakierowanie, jeśli chce się zachować jego naturalny wygląd i piękno. Lakierowanie mebli to niezwykle prosta czynność. Przede wszystkim trzeba zadbać, aby drewniane elementy były czyste i suche, a najlepiej do tego wykorzystać suchą bawełnianą szmatkę.

 

Jak usunąć rysy z mebli lakierowanych

Jeśli jednak zdarzy się, że na powierzchni nowego drewna widoczne są plamy czy zarysowania, trzeba je przeszlifować papierem ściernym (można to zrobić ręcznie w przypadku małych powierzchni lub mechanicznie, kiedy do wykonania jest większy projekt). Tak przygotowane meble można lakierować.

 

Odnawianie starych mebli lakierowanych

Na rynku dostępne są lakiery bezbarwne, jak i barwne zwane lakierobejcami. Warto sięgać po produkty, które charakteryzują się niską emisją lotnych związków organicznych, mają niedrażniące zapachy czy szybki czas wysychania – tutaj szybkoschnący lakier marki Altax może pochwalić się 20-minutowym czasem schnięcia. Lakier na meble można nakładać za pomocą pędzla lub wałka – jednak wałki można stosować w przypadku wersji bezbarwnych, do wersji barwnych zaleca się tylko pędzel. Na lakierowany mebel należy położyć 2-3 warstwy lakieru, tyle ile jest zalecane na opakowaniu wybranego produktu.

 

Jak usunąć lakier z mebli

A jak odnowić wcześniej lakierowany mebel? Tu niestety czeka nas trochę więcej pracy, ponieważ z takiego mebla trzeba najpierw w sposób mechaniczny usunąć starą powłokę lakierniczą. Nowy lakier można nakładać tylko na surowe drewno. W przeciwnym razie nowa warstwa może wyglądać nieestetycznie, czy wręcz nie zwiąże się trwale z poprzednim lakierem. Taka renowacja lakierowanych mebli na pewno się opłaci. Drewniane meble służą przez lata i nadają niepowtarzalnego charakteru we wnętrzach, w których się znajdują.

 

Farby do malowania mebli lakierowanych

Czym pomalować meble lakierowane? Czy jest coś takiego jak farba do lakierowanych mebli? Oczywiście, że tak. Nie zmienia to faktu, że tak wcześniej polakierowany mebel, przed położeniem nowej farby, trzeba bardzo mocno zmatowić, czyli wyszlifować. Nie trzeba tego robić do surowego drewna, jednak im lepiej wykonana będzie ta czynność, tym mniej pracy będzie od nas wymagało położenie farby. Farba musi mieć możliwość „przyczepienia” się do wcześniej polakierowanej powierzchni, stąd zmatowienie całości jest konieczne. Inaczej będziemy zmuszeni położyć nie 2 warstwy, jak zazwyczaj jest zalecane, a 3 lub 4. Dobra farba do malowania mebli lakierowanych to farba do drewna, mdf i laminatów z oferty Altax.

Udostępnij