TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Samodzielny montaż desek tarasowych – co warto wiedzieć i o czym trzeba pamiętać?


 

Wymarzony taras to nie tylko wygodne miejsce odpoczynku i relaksu, ale również towarzyskich spotkań. Montaż desek tarasowych na własną rękę może sprawić, że jeszcze bardziej docenimy to wyjątkowe miejsce
w naszym ogrodzie.

 

Budowa tarasu z desek

Zanim przystąpimy do budowy tarasu, warto zastanowić się nad materiałami, których użyjemy do jego konstruowania oraz zabezpieczenia podłoża, na którym będzie stał. Przygotowanie podłoża pod deski tarasowe to proces wymagający szczególnego zaangażowania. Warto zadbać o to, by podłoże, na którym będziemy opierać konstrukcję, jeśli nie będzie przesiąkliwe, miało pochylenie ok. 2% zapewniające odpływ wody. Do odpowiedniej stabilizacji można oprzeć się na wylewce betonowej albo gruncie zmieszanym ze żwirem lub zalanym betonem z piaskiem. W przypadku zastosowaniu samej wylewki betonowej należy zadbać o to, by pod legarami, na których umieszcza się deski, znalazły się podkładki z nienasiąkliwego materiału. Istnieje również możliwość ułożenia ich na odpowiednio wymierzonych, betonowych bloczkach.

 

Jak układać deski tarasowe drewniane?

Legary konstrukcyjne powinny być z drewna o zbliżonej gęstości do tej, z którego są wykonane deski. Najlepiej będzie, jeśli będą one wykonane z tego samego gatunku drewna. Nie warto ze sobą łączyć np. drewna egzotycznego z naszymi rodzimymi gatunkami ze względu na ich inne reakcje na temperatury, wilgotność powietrza i inne warunki pogodowe. Legary powinny być stabilnie zamocowane w podłożu za pomocą kołków, kotw rozporowych lub wkrętów ze stali nierdzewnej. Ułożenie desek może być zależne od naszych preferencji, ich ułożenie prostopadle lub równolegle względem drzwi, będzie sprawiało, że optycznie taras będzie wydawał się poszerzony, lub wydłużony. Należy pamiętać, że deski muszą być zawsze ułożone prostopadle do legarów. Układanie desek tarasowych powinno być zawsze poprzedzone ich odpowiednim zabezpieczeniem. Warto w tym przypadku zastosować na początku Impregnat gruntujący Altax, a następnie zaolejować deski z każdej strony, np. Olejem do tarasów Altax lub olejem do drewna Altax, w ten sposób wszechstronnie zabezpieczymy nasze drewno.

 

Jak mocować deski tarasowe?

Deski można przymocować do każdego z legarów, używając odpowiednich wkrętów, by wkręty nie wystawały z desek, należy wcześniej wykonać wstępne nawiercenie. Jeżeli zdecydujemy się już na mocowanie desek tarasowych drewnianych wkrętami, to dobrze by były one co najmniej dwa razy dłuższe od grubości deski oraz zamocowane w dwóch miejscach dla lepszej stabilności. Oczywiście powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, by na drewnach nie powstawały zacieki z rdzy. Wkręty najlepiej mocować ok. 15-20 mm od krawędzi deski i 30-60 mm od czoła deski, aby uniknąć wyginania się końców. Łączenie desek tarasowych nigdy nie może występować „na styk”. Odstęp między deskami tarasowymi powinien wynosić minimum 6 milimetrów, by pomóc odprowadzeniu wody. Dodatkowe malowanie tarasu drewnianego nie będzie potrzebne ze względu na wcześniej użycie oleju Altax, który świetnie zabezpieczy drewno i nada mu pożądanego koloru.

Altax Olej do drewna to mieszanina dwóch olejów naturalnych, lnianego i tungowego oraz benzyny lakowej. Olej głęboko wnika w drewno i nie tworzy żadnej powłoki. Natomiast Altax Olej do tarasów to olej na bazie wody, który tworzy powłokę na powierzchni drewna i jest uznawany za produkt powłokotwórczy. Nie należy ich nakładać na drewno zabezpieczone wcześniej Altaxem Olejem do drewna na bazie benzyny. Jeżeli drewno jest zabezpieczone, którymś z olejów wodnych, to nie zalecamy nakładania na nie oleju na bazie benzyny. Oleje powłokotwórcze zabezpieczają drewno na ok. 4 lata, a ich odnawianie może wymagać delikatnego przeszlifowania powierzchni.

Udostępnij