TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Czym impregnować drewno jesienią?


 

Nieubłaganie zbliżamy się do tego smutnego czasu, gdy w Polsce nie da się już wyjść z domu bez kurtki, a i bez parasola czasem trudno się obejść. Chcąc czy nie, musimy zadbać o cieplejsze ubrania, nieprzemakalne kurki i buty, a i czapka by się przydała. Często zapominamy jednak, że nie tylko my ludzie odczuwamy zmiany pogody, również drewniane przedmioty są w tym czasie bardziej narażone na trudne warunki. Jednym ze sposobów, by o nie zadbać, jest impregnacja drewna jesienią.

Posiadacze tarasów oraz ogrodów często zastanawiają się, kiedy impregnować drewno. Oczywistą odpowiedzią nasuwającą się na myśl jest wiosna. Wtedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, jesteśmy radośni z powodu pierwszych promieni słońca, ogrzewających nas po nieprzyjemnej zimie. Krótko mówiąc, myślimy wtedy więcej o wyglądzie naszych płotów, altanek czy mebli ogrodowych. Jednak impregnowanie drewna na jesień jest tak samo ważne, jak to na wiosnę. W końcu to właśnie u schyłku roku występuje najwięcej opadów i mrozów, które zagrażają dobremu stanowi drewna.

Czy można impregnować mokre drewno?

Odpowiedź jest prosta – nie. Aby nasza praca miała sens, impregnat musi zostać nałożony w odpowiednich warunkach. Nie może padać deszcz, ponieważ warstwa produktu spłynie po drewnie, zamiast w niego wniknąć. Samo drewno również nie może być mokre ani wilgotne, ponieważ impregnat nie zwiąże się z jego powierzchnią. Prościej mówiąc, drewno nie przyjmie produktu w niezbędnych ilościach, przez co preparat nie zadziała.

Jak impregnować drewno?

Na początek przygotuj powierzchnię drewna. Powinno być ono suche i czyste. Postaraj się pomalować je, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 10 stopni Celsjusza. Surowe drewno powinno być najpierw zabezpieczone Impregnatem Gruntującym. Impregnat nanoś cienką warstwą, rozcierając go wzdłuż słojów. Jeżeli odnawiasz starą powłokę, wcześniej usuń z niej wszelkie drobinki. Altax posiada w swojej ofercie bardzo skuteczne i trwałe impregnaty do drewna. Impregnat żywiczny zawiera system żywic chroniących drewno. Zapewnia do 9 lat ochrony, zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi oraz tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony. Doskonale sprawdzi się do aplikacji na elewacje, podbitki, bramy, drzwi i altany. Natomiast jeśli chcesz pomalować płot, pergolę, domki narzędziowe, drewutnie czy donice, polecamy dedykowany impregnat do drewna ogrodowego oraz betonu Jedna Warstwa. Zapewnia do 4 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Jest również bardzo przyjemny podczas pracy, ponieważ szybko schnie i nie kapie.

Pamiętaj, że środek impregnujący drewno najlepiej nakładać za pomocą pędzla. Dzięki temu dokładnie rozetrzemy przezroczyste pigmenty na drewnie i podkreślimy jego naturalny rysunek, a także lepiej wetrzemy w drewno cząsteczki żywicy, które lepiej wnikną w strukturę drewna i stworzona powłoka ochronna będzie trwalsza.

Malowanie impregnowanego drewna powinno zakończyć się umyciem narzędzi malarskich czystą wodą lub benzyną lakową. Informację o sposobie ich czyszczenia znajdziesz na opakowaniu produktu.

Udostępnij