TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Drewniane okiennice – klasyka w nowoczesnym wydaniu


 

Okiennice drewniane często przyozdabiają stare, klimatyczne, drewniane domy. W jaki sposób je odnowić aby wyglądały jak nowe? Tak jak z każdym drewnem, tak i w tym przypadku należy przestrzegać kilku zasad o których piszemy poniżej.

 

Drewniane okiennice – przygotowanie

Przed przystąpieniem do odnawiania, drewniane okiennice najlepiej zdemontować, co w znaczący sposób ułatwi pracę. Pierwszą czynnością jest przygotowanie do ponownego malowania, najlepszym sposobem jest pozbycie się wszystkich pozostałości po poprzednich farbach, impregnatach czy innych środkach służących do ochrony i dekoracji drewna.

 

Renowacja okiennic drewnianych

Po takim przygotowaniu należy uzupełnić wszystkie ubytki za pomocą szpachli do drewna, a następnie zdecydować czym zabezpieczyć okiennice drewniane. Najlepszym rozwiązaniem jest impregnat gruntujący, który ochroni je przed grzybami, pleśniami czy owadami – szkodnikami technicznymi drewna. Od tego momentu można przystąpić do właściwego procesu odnawiania. Należy wybrać produkt i efekt, jakim ma być osiągnięty. Impregnaty zachowują rysunek drewna i nadają matowego wykończenia, lakierobejce podkreślą rysunek oraz zapewnią satynowy wygląd.

 

Czym pomalować okiennice drewniane

Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie farby dedykowane tylko do drewna, takim produktem jest Altax farba do drewna na zewnątrz – idealnie sprawdzająca się do odnawiania drewnianych ozdobnych okiennic. Farba ta zapewni ochronę przed czynnikami atmosferycznymi do 10 lat, jednocześnie chroni samą powłokę przed porastaniem przez glony i grzyby. Do tego jest ona łatwa w zastosowaniu i szybkoschnąca – po 4 h można nakładać kolejną warstwę. Do malowania okiennic, w przypadku impregnatów i lakierobejc należy zastosowań pędzel, a w przypadku farby do drewna także wałek.

Oczywiście przed ponownym montażem okiennic, należy sprawdzić, jak pracują zawiasy i w razie potrzeby poddać je również renowacji. Warto je przesmarować oraz w odpowiedni sposób wyregulować, a ewentualne ślady pojawiającej się rdzy, zabezpieczyć odpowiednią farbą do metalu.

Tak zabezpieczone drewniane okiennice na pewno dodadzą niepowtarzalnego charakteru, a swoim wyglądem będą cieszyć przez długie lata.

Udostępnij