TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zrobić drewnianą ściankę wspinaczkową dla dzieci?


 

Ścianka wspinaczkowa to świetne miejsce aktywności fizycznej nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. Wspinanie się po tego typu obiekcie stanowi dobrą zabawę, dzięki której rozwija się koordynację wzrokowo – ruchową, motorykę dużą oraz koncentrację i uważność, a to nie wszystkie zalety takiej aktywności!

 

Budowa ścianki wspinaczkowej

Ścianka wspinaczkowa dyi wiąże się z pewnymi środkami ostrożności, które mają zapewnić bezpieczeństwo i satysfakcję podczas wspinaczki naszych dzieci. Ścianka, której będziemy chcieli użyć do wspinaczki, powinna być wystarczająco gruba. Sklejka
o grubości ok. 19 mm powinna wystarczyć i dać zapas pewności, że zabawa będzie bezpieczna. Można do tego również użyć złączonych ze sobą desek, które zagwarantują jeszcze większa stabilność oraz bezpieczeństwo, tym bardziej jeśli ścianki nie przykręcamy bezpośrednio do całej powierzchni.

Kolejne elementy do ścianki wspinaczkowej, jakie przydadzą się do montażu to przede wszystkim zestaw śrub i wkrętów: nakrętki pazurkowe (potrzebne do umocowania kamieni), kotwy chemiczne lub mosiężne (zależy, do jakiego rodzaju nawierzchni przymocujemy ściankę), śruby do przykręcenia sklejki. Nie można oczywiście zapomnieć o kamieniach wspinaczkowych, których wybór w internecie jest nieograniczony i dostosowany do różnych poziomów trudności.

Przy takiej konstrukcji nie ma również przeszkód, by była to domowa ścianka wspinaczkowa dla dzieci, wystarczy tylko dostosować odpowiednio wyżej wymienione elementy, a ścianka wspinaczkowa w domu również świetnie będzie spełniała swoje zadanie.

 

Jak zrobić ściankę wspinaczkową w ogrodzie?

Po wyborze odpowiedniej ścianki (ze względu na miejsce jej postawienia/przykręcenia), wywierć w niej odpowiednią ilość dziur, w które zamontujesz kamienie wspinaczkowe. Dziur możesz wywiercić więcej, niż pierwotnie zamontujesz kamieni – w taki sposób będzie można zmieniać ich kombinacje wedle uznania i nabytego doświadczenia. Następnie przeszlifuj wszystkie otwory, np. papierem ściernym, to również czas, w którym możesz zabezpieczyć swoją ściankę. Jeśli będzie stała na zewnątrz, użyj Impregnatu Gruntującego Altax, który zapewni dobrą ochronę przed czynnikami biologicznymi, następnym krokiem powinno być użycie Lakierobejcy Premium Altax z największą odpornością na zadrapania i zarysowania. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie jej wewnątrz, warto użyć Lakieru do Podłóg Altax, który zabezpieczy drewno i zapobiegnie ścieraniu się ścianki podczas wspinaczki. Kolejnym etapem będzie zamontowanie w dziurach nakrętek pazurkowych. Umieszczamy na nich zakupione kamienie i wkręcamy (dla lepszej stabilności, najlepiej wybrać te, mające dwa miejsca do umieszczenia wkrętów).

 

Ścianka wspinaczkowa w ogrodzie

Po wykonaniu powyższych kroków naszą ściankę czeka tylko montaż. Jeżeli zdecydowałeś się zamontować ją w sposób pochyły, tak by trudniej było z niej spaść, znajdź odpowiedni obiekt stanowiący oparcie dla tej konstrukcji, może to być np. drewniany domek dla dzieci. W takim przypadku podstawę ścianki zabezpieczany drewnianymi bloczkami wbitymi w ziemie, by ścianka nie osuwała się, a górę przykręcamy np. łącznikami do drewna. Ścianka wspinaczkowa na zewnątrz może być również pionowa
i przymocowana bezpośrednio do ściany. Ważne jest, by dostosować materiały mocujące odpowiednio do powierzchni, na której będzie przymocowana ścianka, tak jak wspomnieliśmy wyżej.

Ścianka do wspinaczki to bez wątpienia świetna atrakcja i miejsce wielu godzin zabaw i ćwiczeń nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, warto by była ona zabezpieczona i przygotowana w odpowiedni sposób, w czym staraliśmy się pomóc.

Udostępnij