TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jaki rodzaj drewna wybrać na boazerię drewnianą we wnętrzach


 

Boazerie drewniane, bardzo popularne w latach 80’tych poprzedniego wieku. Czy to przejaw minionej mody, czy może wręcz przeciwnie – nowego trendu, który ponownie zyskuje na popularności?

Drewno od zawsze było i będzie wykorzystywane w budownictwie i dekoracji pomieszczeń. Jednym z argumentów stosowania drewnianych boazerii był łatwy dostęp do drewna, było ono stosunkowo tanim, a przy tym trwałym rozwiązaniem. Najczęściej boazeria z drewna była spotykana w przedpokojach i była lakierowana lakierem bezbarwnym, aby zachować naturalny kolor drewna. I choć minęło dużo czasu, nadal są spotykanym wykończeniem domów i mieszkań.

Boazeria drewniana na ścianę wymaga takiego samego zabezpieczenia jak każde inne drewniane elementy. Jej odnowienie jest na pewno czasochłonne. Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać bardzo dokładnie, jest mechaniczne usunięcie starej powłoki malarskiej. Jest to bardzo istotne, ponieważ od staranności tego etapu, będzie zależało, jak bardzo trwałe okaże się nowe zabezpieczenie. Tak przygotowaną drewnianą boazerię należy zabezpieczyć impregnatem gruntującym, który zabezpieczy przed grzybami i pleśniami, a następnie można zastosować lakier, lakierobejcę lub popularne w ostatnim czasie farby do drewna, które z pewnością nadadzą takiemu wnętrzu ciekawego wykończenia. Wybór jednego z przytoczonych grup produktowych, będzie miał istotny wpływ na finalny efekt, jaki chce się osiągnąć. I nie ma znaczenia czy boazeria jest na ścianie, czy na suficie – proces zabezpieczania jest dokładnie taki sam.

Jakie są przewagi zabezpieczenia drewnianej boazeria za pomocą lakieru czy specjalnej farby do drewna? Przede wszystkim lakier zachowuje naturalny wygląd i kolor drewna i są stosowane przez osoby, które chcą podziwiać jego piękno. Dlaczego zatem pojawił się na rynku farby do drewna? Jest to sposób na szybkie odnowienie boazerii. Stosując farbę do drewna, nie trzeba mechanicznie usuwać starej powłoki malarskiej do surowego drewna, powierzchnię trzeba jedynie zmatowić i można nakładać farbę za pomocą pędzla lub wałka. Farba całkowicie przysłoni słoje drewna, jednak nadal zostawiając jego fakturę, która na pewno będzie ciekawym uzupełnieniem innych elementów. Tak malowana boazeria, jest doskonałym rozwiązaniem, dla tych, którzy cenią sobie szybkie i stosunkowe tanie rozwiązania.

Jakie drewno najlepiej nadaje się na boazerie? Najbardziej popularnymi jest boazeria sosnowa i boazeria świerkowa. Rzadziej spotykanym tego typu wykończeniem jest boazeria z drewna egzotycznego, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę.

Udostępnij