TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Budowa wędzarni ogrodowej


 

Wędzarnia ogrodowa to bez wątpienia istotny element ogrodu smakosza polskiej kuchni i wyrobów mięsnych. Budowa wędzarni z drewna musi być wykonana starannie i z użyciem odpowiednich środków. Warto dobrze się przygotować przed podjęciem takiego wyzwania.

 

Projekt wędzarni z drewna

Projekt wędzarni drewnianej możesz opracować samemu, ale jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z usług fachowca. Jeszcze przed wdrożeniem go w życie powinniśmy wiedzieć, na jakim rodzaju wędzenia zależy nam najbardziej. Czy będzie to wędzenie na zimno, ciepło, czy gorąco? Skupienie się na bardziej preferowanym sposobie przygotowania mięsa pozwoli nam na wybór odpowiednich wymiarowo materiałów, np. długości przewodu dymnego.

Wędzarnie przybierają zazwyczaj kształty małych domków, na których zamieszczamy drzwiczki do wkładania i wykładania naszych wyrobów, nad nimi po zewnętrznej stronie powinniśmy umieścić termometr. Oczywiście nie można zapomnieć o kominku, ale przedstawione wyżej części wędzarni to tylko postawa, do której powinniśmy dołączyć jeszcze wiele innych, istotnych elementów.

 

Budowa wędzarni krok po kroku

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie, zadbaj o to, żeby przede wszystkim było to suche miejsce. Zwróć uwagę na to, by wydobywający się z wędzarni dym nie przeszkadzał Tobie ani sąsiadom. Budowa wędzarni od podstaw może zająć sporo czasu. W miejsce postawienia wędzarni warto zrobić wylewkę, a samą konstrukcję postawić np. na prostym, metalowym stelażu. Takie rozwiązanie pozwoli na wygodniejsze i bezpieczniejsze zamontowanie kolanka i rury prowadzącej do paleniska – jeśli zdecydujesz się na często wybierany sposób, czyli paleniska zewnętrznego.

Gdy już wiesz, jak zbudować wędzarnie z drewna, skupmy się na palenisku. Warto by było odpowiednio głębokie, np. na 30 cm (ważne by spód był wylany betonem), jego boczne wymiary mogą być proporcjonalnie nawet połowę dłuższe. Boki mogą być wyłożone np. cegłą, a dla oszczędności pieniędzy, materiałów i zachowania temperatury, całość można przykryć odpowiednio wymierzoną blachą. Pamiętaj, że palenisko wcale nie musi być całkowicie schowane w ziemi. Ważne jest również to, by przed pierwszym prawidłowym wędzeniem wypalać przez kilka godzin wnętrze w celu osuszenia i pozbycia się wszelkich niechcianych substancji i zanieczyszczeń ze środka.

 

Z jakiego drzewa zrobić wędzarnię?

Wybór drewna jest bardzo ważną częścią przygotowania odpowiedniej wędzarni. Zwróć uwagę na to, by drewno, które wybrałeś, nie pochodziło z drzewa iglastego. Deski tego typu będą wytwarzały bardzo dużo niechcianej w tym przypadku żywicy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na drzewo iglaste, to czeka cię więcej pracy i odpowiednie zadbanie, by drewno było pozbawione wilgoci.

Najczęściej wybieranym rodzajem drewna do tego typu konstrukcji jest dąb i buk. Drzewo pochodzenia liściastego powinno być istotnym czynnikiem wpływającym na wybór materiałów. Wędzarnia z desek tego typu, nie tylko nie będzie wytwarzała nadmiaru żywicy, ale również może cechować się dobrą odpornością na wilgoć. Warto nadmienić, że wszelkie impregnowanie drewna powinno odbywać się tylko po zewnętrznej stronie konstrukcji. Odpowiednie zabezpieczenie drewna w przypadku wędzarni jest szczególnie ważne w przypadku własnej wędzarni. Odpowiednią ochronę przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami takimi jak sinizna, grzyby, pleśń i szkodniki zapewni ci Impregnat gruntujący do drewna Altax. W celu dalszej, kompleksowej ochrony, warto zastosować Impregnat Jedna Warstwa, który odpowiednio zabezpieczy konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi.

 

Jak zrobić wędzarnię z beczki?

Elementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania wędzarni utworzonej z beczki, nie różnią się szczególnie od jej tradycyjnego wykonania. Najistotniejsze różnice mogą wynikać z przygotowania samej beczki jako takiej. Jeżeli zdecydujesz się na beczkę drewnianą, np. po winie, pamiętaj, by pozbyć się z niej starej farby, wszelkich zanieczyszczeń i sprawdzić jej szczelność. Montaż takiej beczki przebiega podobnie do procesu opisanego wyżej. Po odpowiednim umieszczeniu beczki i zamontowaniu przewodu dymowego poprowadzonego z paleniska nie zapomnij o termometrze na beczce. Jedną z istotnych nowości dla twojej wędzarni z beczki będzie pokrywa, którą możesz również sam przygotować.

Budowa wędzarni ogrodowej może wydawać się trudna i skomplikowana, ale z odpowiednim przygotowaniem i przede wszystkim dobrym projektem przebiegnie w przyjemny sposób. Pamiętaj o tym, by przed wędzeniem zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat sposobów wędzenia, obsługi własnej wędzarni i przygotowania własnych wyrobów. Tego typu dodatkowe przygotowanie może uchronić cię przed wieloma błędami i sprawi, że twoje mięso będzie jeszcze smaczniejsze.

Udostępnij