TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Budowa stołu warsztatowego. Zrób to sam!


 

Pasja do majsterkowania i chęć tworzenia własnych rzeczy, mebli do domu itd. To dobry pretekst, by zacząć zastanawiać się jak zrobić stół warsztatowy. Szczęśliwi posiadacze domów z ogrodem mogą taki stół umieścić w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazł się on np. w piwnicy lub innym przeznaczonym miejscu do pracy.

 

Budowa stołu warsztatowego

Zajmowanie się majsterkowaniem wymaga do tego odpowiednich warunków, przechowywanie narzędzi, gromadzenie się kurzu i pyłu podczas pracy, to jedne z wielu mankamentów takiego hobby. Warto zawczasu zadbać o miejsce, gdzie owe narzędzia będziemy składować, stół może się do tego nadawać, ale dla większego komfortu i utrzymania względnego porządku, warto zaopatrzyć się w szafki, lub tablice warsztatową. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania należy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, tak byśmy nie ograniczali swoich ruchów. Wielu majsterkowiczów zastanawia się z czego zrobić stół warsztatowy – materiały są ogólnodostępne i znane. Warto zaopatrzyć się w:

  • cztery deski, które posłużą do stworzenia konstrukcji ramy (dobrym wyborem może być drewno olchowe – grubość minimum 2,5 cm)
  • deski/belki wzmacniające konstrukcje
  • kantówki sosnowe, których boki wynoszą minimum 7 cm
  • dwie płyty OSB, dzięki którym zbudujemy blat
  • kątowniki
  • papier ścierny, szlifierka
  • klej do drewna
  • wiertarko-wkrętarka wraz z wkrętami

 

Stół warsztatowy z drewna

Stół warsztatowy dyi to praca wymagająca solidności ze względu na przeznaczenie stołu, które będzie musiało wiele znieść. Stół warsztatowy własnej roboty wymaga odpowiedniego przygotowania materiałów, więc po ustaleniu interesujących cię wymiarów materiału, zadbaj o wygładzenie i wyszlifowanie powierzchni, na których będziesz pracował. Projekt stołu warsztatowego możemy sporządzić sami na podstawie własnej wiedzy i dopasowaniu wymiarów do otoczenia, ale gotowe wzory można również znaleźć w internecie. Gdy sporządzisz odpowiednie wymiary stołu warsztatowego, możesz wybrać kolejność prac, jaka będzie dla ciebie najwygodniejsza – możesz zacząć od budowy blatu lub konstrukcji ramy. Warto w deskach nawiercić otwory na ich krawędziach, które zapobiegną ich późniejszemu pękaniu.

Gdy przygotujesz wszystko, na każdą boczną ramę stołu zastosuj dwie kantówki, które będą nałożone na nogi, a następnie połącz podstawy szkieletu dwiema deskami wzmacniającymi przy dolnej i górnej krawędzi. Kolejne kroki analogicznie wymagają wzmacniania konstrukcji z każdej strony. Mocujemy do środka desek, na tej samej wysokości dwie deski z przodu i z tyłu stołu, a następnie kolejne przytwierdź w górnej części ramy stołu, w taki sposób by dzieliły one krótsze boki stołu na pół. Do desek zamontowanych na górnej ramie stołu należy przymocować za pomocą wkrętów blat, który powinno się odpowiednio wymierzyć i ew. przyciąć, jeśli jego krawędzie będą wystawały za stół. Dla lepszej stabilizacji możesz zastosować ściski zapobiegające przesuwaniu się go.

Jeśli zastanawia cię, jaka wysokość stołu warsztatowego będzie odpowiednia, należy pamiętać, że przy stole będziemy pracować na stojąco, a średnia wysokość takiego stołu wynosi zwykle 85 centymetrów. Warto jednak zmierzyć, jaka wysokość będzie dla nas najlepsza i w taki sposób dopasować wymiary stołu.

 

Co na blat stołu warsztatowego?

Zależnie od wymiaru pracy, jaki będziemy wykonywać, stół może być narażony na różne uszkodzenia. Jeśli nie będzie on poddawany ekstremalnym warunkom dzięki podejmowanym przez jego użytkowników zajęciom można na nim zastosować lakier. Jeśli interesuje cię również zagospodarowanie przestrzeni pod stołem, można zastanowić się, czy warto oraz jak zrobić szuflady do stołu warsztatowego. W tym wypadku istnieje kilka rozwiązań, wśród nich są również te najprostsze takie jak zamontowanie desek ze sklejki opartych o dolną ramę lub zakup „gotowców” ze sklepu.

Udostępnij