produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Meble ogrodowe


Lubimy korzystać z drewnianych mebli w naszych ogrodach. Są wykonane z ponadczasowego,
wzbudzającego zawsze pozytywne emocje, naturalnego materiału. Uważane są również za
solidne i trwałe. I rzeczywiście takie będą, jeżeli będziemy je odpowiednio pielęgnować.
Na szczęście z produktami Altax zyskujesz pewność trwałej satysfakcji!

Meble ogrodowe przeważnie chowamy na zimę, jednak również w ciepłych miesiącach są narażone na zgubne efekty atmosferyczne. Drewno przede wszystkim nie przepada za wilgocią, a przecież deszcz może spaść o każdej porze roku. Długotrwałe wystawienie drewna na działanie wody może prowadzić do korozji oraz pojawienia się grzybów i pleśni.

 

Jak dbać o meble ogrodowe?

Przede wszystkim – olejowanie. Najlepiej sięgnąć po Olej do drewna Altax, zwłaszcza do mebli z egzotycznego drewna, jak i również do tych, które były już wcześniej olejowane. Produkt ten został stworzony na bazie oleju tungowego, charakteryzującego się największą trwałością. Do mebli z miękkiego drewna krajowego (np. sosna, świerk, modrzew) świetnie sprawdzi się również Lakierobejca do drewna Altax, która trwale zabezpieczy powierzchnię przed zadrapaniami i zarysowaniami. Należy jednak pamiętać, że wcześniej na surowe drewno należy zastosować Impregnat gruntujący Altax.

Ochrona-na-zew_meble-ogrodowe-txt

Do poczytania

Przekonaj się jak łatwo dbać o drewno zarówno w Twoim domu, jak i w miejscach wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne.

Czym pomalować meble ogrodowe?

Masz wątpliwości?

Jak używać Oleju do drewna Altax? Jak poprawnie zaolejować drewno?
+ -

Olejami nie malujemy drewna tak, jak innymi produktami powłokotwórczymi: impregnatami, lakierami, lakierobejcami itp. Olejami musimy drewno maksymalnie nasączyć.

1. Przygotowanie powierzchni. Drewno powinno być wyszlifowane, suche i czyste – najlepiej nasączać je olejem w temperaturach od 10oC – 25oC. Drewno surowe, które nie jest zabezpieczone przed biokorozją powinniśmy wstępnie zabezpieczyć Impregnatem Gruntującym marki Altax.

2. Przygotowanie produktu. Przed nakładaniem olej należy dokładnie wymieszać. Czynność powtarzać, co kilka minut podczas malowania, aby pigmenty nie osiadały na dnie opakowania.

3. Wcieranie oleju. Olej wcierać wzdłuż słojów za pomocą szmatki lub pędzla. Dokładać małe porcje produktu tak długo, aż drewno przestanie go chłonąć (do czasu pojawienia się smug).

4. Zbieranie nadmiaru oleju. Nadmiar niewchłoniętego oleju (smugi) zebrać czystą szmatką, tak aby na powierzchni drewna nie powstała powłoka. Pozostawić do wyschnięcia na 24 h. Po dokładnym wyschnięciu można wypolerować drewno wilgotną od oleju szmatką, ale w taki sposób, aby nie powstała powłoka – ewentualny nadmiar oleju należy ściągnąć suchą szmatką.

5. Pielęgnacja powierzchni. Na raz zaolejowaną powierzchnię można stosować już tylko olej. Zabezpieczone powierzchnie użytkowane na zewnątrz zaleca się pielęgnować olejem przynajmniej raz w sezonie przecierając je wilgotną od oleju szmatką, ale tak aby nie stworzyć na drewnie powłoki.

Czy można nakładać impregnat dekoracyjny lub lakierobejcę za pomocą pistoletu/natrysku?
+ -

Zarówno w impregnatach, jak i lakierobejcach użyte są tzw. pigmenty przezroczyste. Jeżeli wcieramy takie produkty w drewno za pomocą pędzle, to pigmenty układają się zgodnie z naturalnym rysunkiem drewna i go podkreślają. Gdy nakładamy takie produkty za pomocą natrysku, to pigmenty układają się w przypadkowy sposób i końcowy efekt nie jest zadowalający. Dodatkowo, jeżeli pigmenty i żywice nie zostaną wtarte pędzlem w strukturę drewna, to stworzona powłoka gorzej się zakorzenia w drewnie i przez to jest mniej trwała.

Wiem jednak, że niektórzy łączą te dwie metody nakładania – jedna osoba nakłada cieniutką warstwę produktu za pomocą pistoletu, a druga idzie za nią i suchym pędzlem wciera preparat w drewno – podobno to znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Co kłaść na zaolejowane wcześniej drewno?
+ -

Jeżeli drewno jest zaolejowane, to można je już tylko olejować. Oleje mają bardzo silne właściwości odpychające,  głęboko wnikają w drewno i tam pozostają. Gdybyśmy zaolejowane drewno pomalowali innym produktem powłokotwórczym, np.: farbą, lakierobejcą, lakierem, impregnatem itp., to powłoka bardzo szybko uległaby złuszczeniu i spękaniu.