TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zrobić budkę lęgową dla ptaków?


 

Kiedy wiosną przyroda budzi się do życia warto pomyśleć o zawieszeniu w ogrodzie budek lęgowych dla ptaków. Ozdobione, barwne domki będą ładną ozdobą przydomowego otoczenia, a dodatkowo będą pełnić pożyteczną funkcję. Drewniane budki dla ptaków są doskonałym miejscem na założenie gniazda i schronieniem dla piskląt np. przed drapieżnikami i warunkami atmosferycznymi. Taki domek można oczywiście kupić w markecie, ale jeżeli masz zacięcie majsterkowicza, to z powodzeniem możesz go stworzyć i ozdobić samodzielnie. Oto kilka wskazówek jak zrobić budkę lęgową.

 

Budka lęgowa dla ptaków – zrób to sam

Zanim zaczniesz się zastanawiać jak zbudować budkę lęgową krok po kroku, przygotuj sobie wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Zobacz w Internecie jak mogą wyglądać różne domki dla ptaków i projekty gotowych rozwiązań. Wybierz te, które najbardziej się Tobie podobają i pasują do Twojego ogrodu. Weź też pod uwagę to, jakie ptaki zamieszkują Twoją okolicę i jakie gatunki chciałbyś zaprosić w okolice domu. Od tego powinna być uzależniona wielkość budki i średnica otworu wejściowego. Budki lęgowe dla ptaków takich jak wróbel czy sikorka powinny mieć wejście o średnicy około 3,3 cm. Dla większych ptaków, takich jak szpak czy dudek, otwór powinien mieć przekątną o długości od 5,5 do 8,5 cm. Ważna jest także odległość dna budki od wlotu. Dla mniejszych ptaków powinna ona wynosić około 20 cm, dla większych około 25 cm.

Budowa domku dla ptaków powinna rozpocząć się od przygotowania odpowiedniego materiału. Najlepsze będzie naturalne drewno sosnowe lub świerkowe, a deski powinny mieć grubość około 2 cm. Budki drewniane wykonane ze sklejki lub płyt wiórowych napuchną od deszczu i nie przetrwają zbyt długo (chyba, że jest to sklejka wodoodporna). Zewnętrzną część budki można wygładzić tak, aby uzyskać ładniejszy efekt wizualny. W środku warto jednak zostawić drewno nieoszlifowane.

Konstrukcja budki powinna zostać stworzona przy użyciu gwoździ, a nie kleju. Wszystkie ostre części należy jednak dokładnie pousuwać lub pozaginać, tak aby ptaki nie mogły się skaleczyć. Budkę wykonaną z surowego drewna z zewnątrz można zabezpieczyć impregnatem gruntującym, który chroni surowiec przed grzybami, sinizną i pleśnią. Następnie można nałożyć dowolnie wybrany preparat przeznaczony do drewna na zewnątrz np. Altax Impregnat Żywiczny lub Altax Lakierobejcę do drewna. Wnętrza budki nie zabezpieczamy żadnym produktem.

Budki ogrodowe zostawiamy puste w środku – nie ma potrzeby wyściełania ich trawą lub liśćmi. Ptaki same zrobią to najlepiej i przygotują sobie odpowiednie wnętrze.

Prosta budka dla ptaków może być nie tylko schronieniem dla skrzydlatych lokatorów, ale również piękną ozdobą ogrodu. Pomalowana farbą Altax do drewna na zewnątrz będzie przykuwać wzrok i cieszyć pięknymi kolorami o każdej porze roku. Dodatkowo farby zabezpieczają drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz lub promieniowanie UV.

Finalnym etapem jest wieszanie budek lęgowych. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach. Domki powinny być zawieszone na tyle wysoko, aby zwierzęta domowe i drapieżniki nie miały do nich łatwego dostępu (najlepiej na wysokości około 3-4 m). Należy je przytwierdzić do pnia, a nie do gałęzi, tak aby były solidnie zamocowane. Budki wieszamy tak, aby ich wejście nie było skierowane na zachód lub południowy zachód, skąd najczęściej wieje wiatr. Nie umieszczajmy też budek zbyt blisko domu, w miejscach gdzie jest duży ruch, ponieważ zwierzęta lubią spokój.

Udostępnij