Altax - Mistrzostwo w Twoim wykonaniu

Jak nie zagubić się wśród różnorakich puszek ze środkami do ochrony i dekoracji drewna i jak wybrać ten właściwy? Ekspert firmy Altax przygotował przewodnik, który pozwoli łatwo zorientować się w preparatach dedykowanych drewnianym elementom na zewnątrz domu oraz w ogrodzie. Wybierając się na zakupy warto wiedzieć, że w koszyku powinien znaleźć się środek, który nie tylko nada drewnu kolor oraz zabezpieczy przed słońcem i deszczem, ale również ochroni deskę przed atakiem szkodników.

Drewno na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony dość szybko ulega zniszczeniu. Pamiętajmy, że wszystkie elementy: od podbitki dachowej przez elewację, po taras i okna, a także drewniane elementy architektury ogrodowej, powinny być zabezpieczone przed biokorozją oraz przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Na rynku występuje niewiele preparatów, które łączą w sobie wszystkie funkcje ochronne. Większość środków, takich jak lakiery, farby i oleje zabezpieczają drewno jedynie przed szarzeniem od słońca i wchłanianiem wilgoci. Dlatego w większości przypadków wymagane będzie zabezpieczenie 2-etapowe. Na pierwszym miejscu deska musi być zagruntowana, aby zapobiec przedwczesnemu rozkładowi drewna. Dopiero potem możemy ją dekorować – w zależności od powierzchni i pożądanego efektu – lakierem, lakierobejcą, olejem lub farbą.

1. Etap – W walce z biokorozją

Aby dobrze zabezpieczyć drewno należy stosować impregnaty techniczne. Zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony – nie wszystkie bowiem preparaty zabezpieczają drewno jednocześnie przed pleśniami, grzybami i owadami, a tylko taki zakres da nam kompleksową i trwałą ochronę drewna. Spotkać możemy preparaty na bazie wody lub benzyny. – Obydwa rodzaje tak samo skutecznie sprawdzą się na drewnianych elementach na zewnątrz – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Aby jednak impregnacja była skuteczna, należy wprowadzić odpowiednią ilość preparatu na 1m2 – stosujmy się zawsze w tym przypadku do zaleceń producenta.

2. Etap – Dekoracja

Jeśli już zabezpieczyliśmy deski impregnatem technicznym, możemy przystąpić do ich dekoracji lakierem, lakierobejcą, lazurą, emalią lub olejem. Wybór właściwego produktu jest kluczowy, jeśli chcemy utrzymać zdrowy wygląd drewna przez wiele lat. – Produktów ochronno-dekoracyjnych do stosowania na zewnątrz jest bardzo wiele, ale ważne jest aby dobrać odpowiedni rodzaj produktu do powierzchni, jaką chcemy pomalować – zwraca uwagę Andrzej Wójcik. – W przypadku dużych elementów bardzo istotna będzie na przykład elastyczność preparatu a w przypadku powierzchni poziomych odporność na ścieranie i łatwość odnawiania powłoki. Zalecamy ostrożność w stosowaniu na zewnątrz lakierów i lakierobejc bezbarwnych. W wersjach kolorystycznych to pigmenty zapewniają ochronę drewna przed szkodliwym działaniem promieni UV. Opcja ta w wersji bezbarwnej nie jest zapewniana przez wszystkich producentów, dlatego upewnijmy się jaki zakres ochrony zadeklarowany jest na opakowaniu.

Właściwości preparatów dekoracyjnych do drewna na zewnątrz

Typ preparatuPowłokaWłaściwościSposób nakładania
Impregnat do drewna ogrodowegoNadaje drewnu kolor nie przykrywając naturalnego rysunku drewna.Dedykowany do drewna stosowanego w ogrodach. Najlepiej sprawdzi się na elementach typu: płoty lamelowe, sztachety, pergole, budki narzędziowe, budy dla psów.Doskonale nadaje się do zabezpieczania drewna nowego oraz odnawiania starego.Żelowa konsystencja sprawia ze preparat łatwo rozprowadza się po powierzchni, nie kapie i nie pryska.Za pomocą pędzla nakładamy 1 grubą warstwę preparatu.
Olej do drewnaNajlepiej podkreśla naturalny charakter materiału, ponieważ nie tworzy na desce żadnej powłoki.Najlepiej sprawdzi się w przypadku oszlifowanego twardego drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych.Do stosowania na meblach ogrodowych, tarasach, a także płotach, balustradach, pomostach.Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Łatwy w nakładaniu i odnawianiu- ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.Za pomocą szmatki, tamponu malarskiego lub bawełnianego mopa.Powierzchnię nasączamy tak długo, jak drewno pije preparat. Nadmiar ścieramy.
Lakier do drewnaNie wnika w głąb deski, tylko tworzy powłokę ochronną.Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania.Można stosować go na zewnątrz (taras, podbitka dachowa, elewacja, balustrady, okna, drzwi), jednak ponieważ nie wnika w głąb drewna, jest bardziej podatny na pęknięcia i łuszczenie się. W efekcie lakierowana powierzchnia zużywa się szybciej, a jej odnowienie wymaga dokładnego wyszlifowania drewna przed położeniem nowej powłoki.Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.
LakierobejcaPodkreśla naturalny rysunek drewna inadaje powierzchni delikatny połysk i kolor.Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Przeznaczona jest do elementów nienarażonych na intensywne ścieranie: elewacji, balustrad, drzwi, okien oraz mebli ogrodowych.Na duże powierzchnie typu elewacja, podbitka dachowa najlepsza będzie lakierobejca wzbogacona w wosk pszczeli, który nadaje jej elastyczności i zapobiega pękaniu oraz łuszczeniu powierzchni.Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.
EmaliaTworzy typową, kryjącą powłokę malarską w wybranym kolorze.Produkty te są bardzo trwałe i odporne na zarysowania, dlatego z powodzeniem może być stosowana na zewnątrz na elementach typu okna, parapety, drzwi, balustrady, meble, itp.W chwili obecnej są już dostępne emalie szybkoschnące i pozbawione drażniącego zapachu.Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Opracowanie: Altax