Altax - Mistrzostwo w Twoim wykonaniu

Zjawiają się po cichu, czają się w ciemnościach. Może minąć wiele czasu, nim się zorientujemy, że nie jesteśmy już bezpieczni. Grzyby, pleśnie owady żerujące w drewnie pojawiają się wszędzie tam, gdzie niezabezpieczone impregnatem deski czy meble zostały poddane działaniu wilgoci. Co zagraża naszemu drewnu i jak się przed tym chronić, radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Mchy, glony, porosty pojawiają się na ścianach, dachach i płotach od strony północnej. Mogą też rozwinąć się na zacienionych częściach podłóg, tarasów, pomników i nagrobków. Porośnięte nimi elementy nie wyglądają dobrze.

Jak usuwać?

Do usuwania mchów i porostów potrzebne będą specjalne środki. Nie należy próbować ich „zdrapywać” – w ten sposób tylko zniszczymy powierzchnię, na której się pojawiły – mówi Andrzej Wójcik. Wystarczy spryskać je odpowiednim preparatem, odczekać i spłukać wodą. Taki zabieg warto wykonać szczególnie przed pracami renowacyjnymi.

Grzyby domowe i pleśniowe. Pojawiają się na drewnie, ścianach, tynkach czy murach o podwyższonej wilgotności. Są bardzo niebezpieczne dla zdrowia – ich metabolity i mykotoksyny działają destrukcyjnie na układ oddechowy, powodując różnego rodzaju alergie, infekcje, reakcje toksyczne, astmę, zapalenie oskrzeli, a niektóre są wręcz rakotwórcze.

Jak usuwać?

W przypadku grzybów w żadnym wypadku nie wolno usuwać ich zanim nie zneutralizujemy ich preparatem biobójczym – przestrzega Andrzej Wójcik. Spryskujemy powierzchnię produktem, czekamy dobę i spłukujemy wodą. Zabieg powtarzamy. Grzyb pojawia się wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Jeśli więc pojawił się w domu, powinniśmy udrożnić system wentylacji.

Owady (techniczne szkodniki drewna). Różne gatunki owadów żerują na różnych gatunkach drewna. Jeśli zagnieżdżą się w elementach konstrukcyjnych jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ korytarze, które drążą w drewnie osłabiają konstrukcję domu. To, że w drewnie zamieszkali niechciani lokatorzy poznamy po otworach wylotowych, mączce drzewnej czy w końcu po charakterystycznym chrobotaniu i kołataniu.

Jak usuwać?

Owady znajdują się na różnej głębokości, a więc środek owadobójczy musi maksymalnie penetrować drewno – mówi Andrzej Wójcik. Aplikujemy go pędzlem i dodatkowo możemy wstrzyknąć go w otwory wylotowe. Następnie, w miarę możliwości owijamy deskę folią i pozostawiamy. Po wytępieniu owadów, zabezpieczamy drewno impregnatem technicznym przed kolejnym atakiem.

Altax_foto